Zmarł prof. Roman Juszkiewicz, wybitny polski kosmolog

W sobotę, 28 stycznia w szpitalu im. Św. Anny w Piasecznie po długiej i ciężkiej chorobie <strong>zmarł prof. Roman Juszkiewicz</strong> – jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków i kosmologów - poinformowała Astronomia.pl. 

Naukowiec zajmował się m.in. teorią powstawania galaktyk, niestabilności grawitacyjnej i mikrofalowego promieniowania tła. Miał 60 lat.

Roman Juszkiewicz urodził się w Warszawie, w 1952 roku. Astronomię studiował na Uniwersytecie Moskiewskim im. Michaiła Łomonosowa, był uczniem prof. Jakowa Zeldowicza. Doktorat obronił na Uniwersytecie Warszawskim w 1981 roku.

W latach 1984-1986 pracował na University of Cambridge i University of Sussex, a w latach 1986-1987 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Później związany był również z Princeton University - jako pracownik w okresie 1987-1989, a później także jako członek Institute for Advanced Study (1989-1991). Pracował również w Institut d’Astrophysique de Paris i Universite de Geneve.

Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w 1997 roku. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w sierpniu 2003 roku. Od 1981 roku do śmierci astronom pracował w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a od 2000 roku wykładał także na Uniwersytecie Zielonogórskim.

PAP - Nauka w Polsce

tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Astronika

    Astronika wykona wysięgnik anteny w misji ExoMars

  • Fot. materiały prasowe

    Polska firma opracowała ramię robotyczne do napraw satelitów na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera