Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
09.12.2011 aktualizacja 09.12.2011

W Krakowie otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków

Laboratoria Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) otwarto w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk Laboratoria Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) otwarto w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk

<strong>Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków zostało otwarte w czwartek 8 grudnia w Parku Technologicznym Life Science w Krakowie.</strong> Ośrodek będzie się koncentrował na nowej dziedzinie farmakologii – farmakologii śródbłonka, posiadającej zastosowanie w wielu chorobach cywilizacyjnych. 

Jak poinformował dyrektor Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) prof. Stefan Chłopicki, ośrodek jest pozawydziałową jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego – pierwszą tego typu w Polsce.

Laboratorium JCET powstało w wyniku współpracy trzech jednostek partnerskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Łódzkiej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Koszt jego utworzenia wynosi około 48 mln zł, są to głównie środki z z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Według dyrektora, strategiczny projekt badawczy JCET dotyczy rozwoju nowej dziedziny farmakologii – farmakologii śródbłonka, która posiada zastosowanie w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych. Celem jest opracowanie innowacyjnego leku o działaniu śródbłonkowym, który zostanie zaoferowany przemysłowi farmaceutycznemu.

„Obecnie istnieją mocne podstawy dla rozwoju farmakologii śródbłonka, która choć koncentruje się na leczeniu śródbłonka naczyniowego i ściany naczyń krwionośnych, to jednak posiada zastosowanie terapeutyczne w wielu chorobach m.in. miażdżycy, cukrzycy i ich powikłaniach naczyniowych, jak np. zawał serca, niewydolności serca, powikłaniach naczyniowych po operacjach chirurgicznych, nadciśnieniu płucnym, przerzutowości nowotworowej czy chorobach zapalnych wątroby” - tłumaczy prof. Chłopicki.

„Współczesna wiedza o śródbłonku wskazuje również, że leczenie szeregu chorób – nie tylko układu krążenia, ale również np. chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych – powinno być prowadzone z wykorzystaniem leków, które są przyjazne dla śródbłonka i dla ściany naczynia” - dodał.

Jak zaznaczył, kilka obiecujących leków, które ostatnio wprowadzono do badań klinicznych lub na rynek, wywierało – jak się okazało – niekorzystne działania na ścianę naczynia i dlatego badania kliniczne, w których je testowano zostały zawieszone, lub też wprowadzone już leki wycofano z użycia.

Istnieje więc – dodał szef JCET - pilna potrzeba rozwinięcia nowych i skutecznych metod badań przedklinicznych leków, które byłyby skoncentrowane na wyspecjalizowanej ocenie działania związków chemicznych na śródbłonek i na ścianę naczyń krwionośnych.

Budżet projektu zaplanowanego na lata 2010 – 2015 wynosi 63,5 mln zł, które pochodzą z funduszy unijnych. W przedsięwzięciu bierze udział siedem zespołów badawczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, reprezentujących Wydział Lekarski, Wydział Farmaceutyczny, Wydział Chemii, Wydział Biochemii, Biofizyki i i Biotechnologii oraz Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej.

W projekt zaangażowanych jest także 10 innych ośrodków badawczych z całej Polski, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, Akademia Medyczna w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022