Naukowcy z USA opracowali rozwiązanie, które pozwoli na zamontowanie na żukach mikroczujników i wykorzystanie ich np. do poszukiwania ofiar trzęsień ziemi – poinformowały BBC i CNN.
Zbudowany z trzech warstw termoelektryczny generator umieszcza się przy mięśniach poruszających skrzydła owada. Dwie pierwsze warstwy zbudowane są z PZT-5H – materiału ceramicznego, który wytwarza ładunek elektryczny przy ściskaniu. Połączenie i usztywnienie stanowi trzecia warstwa z lekkiego stopu mosiądzu
Dwa generatory zostały umieszczone po obu stronach pancerza żuka. Wyprowadzenia z PZT-5H dochodzą do powierzchni skrzydeł, tam gdzie następuje wibracja, konieczna do wytworzenia energii. Oba urządzenia przy wadze 0,2 g wytwarzają po 45 mikrowatów energii w czasie lotu.
Według naukowców, dostarczona moc może pozwolić na wyposażenie żuków w zestaw czujników komunikacyjnych, mikrofonów, kamer i czujników elektrooptycznych. Lot owada byłby zarządzany przez system kontroli z elektrodami umieszczonymi w zwojach nerwowych. Sprzęt umieszczany na takich owadzich „cyborgach” mógłby być montowany w modułach, tak, aby można go było wymieniać.
Żuki-cyborgi byłyby używane do operacji zagrażających życiu człowieka, do penetracji miejsc, w które nie można wprowadzić sprzętu poszukiwawczo-ratowniczego m.in. poszukiwania ofiar trzęsień ziemi. Mogą także uczestniczyć operacjach wojskowych penetrując umocnienia wroga oraz wykrywać groźne substancje, np. materiały wybuchowe.
PAP - Nauka w Polsce
mmej/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.