Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
23.09.2011 aktualizacja 23.09.2011

Aborygeński genom: poszukiwanie pierwszych wędrowców Ziemi

Współcześni Aborygeni wywodzą się od pierwszych ludzi, którzy - poprzez Azję - mogli dotrzeć do Australii już 50 tys. lat temu. Takie wnioski wysnuli publikujący w "Science" badacze genomu jednego z australijskich Aborygenów. "Aborygeni australijscy wywodzą się od ludzi, którzy jako pierwsi wyruszyli na podbój lądów" - komentuje szef zespołu badawczego prof. Eske Willerslev z Uniwersytetu Kopenhagi. - O ile jednak przodkowie Europejczyków i Azjatów zasiedzieli się gdzieś w Afryce albo na Bliskim Wschodzie, dopiero dojrzewając do podboju świata, przodkowie Aborygenów gwałtownie się już rozprzestrzeniali. Byli pierwszymi ludźmi współczesnymi, którzy pokonywali nieznany ląd Azji i przemierzyli ocean w swojej drodze ku Australii. Musiała to być podróż niezwykła, wymagająca wyjątkowych zdolności do przeżycia i odwagi".

Swoje wnioski naukowcy wysnuli z badania pasma włosów, podarowanych na początku XX w. brytyjskiemu antropologowi przez jednego z Aborygenów - mieszkańca zachodnioaustralijskiego regionu Goldfields. Teraz - sto lat później - wyizolowali z nich DNA i dość dobrze zorientowali się w genetyce pierwszych Australijczyków. Jednocześnie zyskali lepszą wiedzę o tym, jak pierwsi ludzie podbijali kolejne lądy. Dane z badania włosów porównali też z danymi genetycznymi od kilkudziesięciu współczesnych mieszkańców Azji, Europy i Afryki.

W świetle tych wyników Aborygeni okazują się potomkami najdawniejszych afrykańskich migrantów, którzy trafili do Azji ok. 70 tys. lat temu. To co najmniej 24 tys. lat wcześniej, nim nastąpiły migracje dające początek współczesnym Europejczykom i Azjatom.

W australijskim genomie naukowcy nie znaleźli genetycznych śladów współczesnych Australijczyków (o korzeniach europejskich). Można więc sądzić, że przodkowie badanego Aborygena oddzielili się od przodków innych populacji mniej więcej 64-75 tys. lat temu.

Aborygeni pochodzą więc bezpośrednio od najdawniejszych ludzi współczesnych, którzy wyruszając z Afryki stali się odkrywcami nowych ziem. Wędrując poprzez Azję dotarli oni do Australii około 50 tys. lat temu - twierdzi Willerslev i jego współpracownicy z Chin, Danii, USA i inni. Wykazując to, naukowcy potwierdzili, że Aborygeni są populacją o najdłuższym stażu, jeśli brać pod uwagę związek z ziemią, na której do dziś mieszkają. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022