W Amazonii odkryto plemię, które nie miało kontaktu z cywilizacją

W Amazonii natrafiono na kolejne plemię indiańskie, które nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją - informuje serwis Discovery News. Narodowa Fundacja ds. Indian szacuje, że Amazonię zamieszkuje 68 plemion niemających kontaktu z cywilizacją. <br />


Rząd brazylijski potwierdził, że odkryto plemię indiańskie, liczące około 200 członków, które nie miało wcześniej kontaktu z cywilizacją. Indianie żyją na terenie rezerwatu Vale do Javari. Rezerwat, położony przy granicy z Peru, zajmuje obszar wielkości Portugalii.

Mieszkańcy plemienia zamieszkują cztery duże domy i zajmują się uprawą m.in. kukurydzy, bananów, orzeszków ziemnych.

Przedstawiciele brazylijskiej Narodowej Fundacji ds. Indian (FUNAI) wpadli na trop plemienia, analizując zdjęcia satelitarne puszczy amazońskiej. Zauważyli na nich polany, które wytypowali jako potencjalne miejsce, gdzie mogą żyć Indianie. Dopiero jednak w kwietniu zorganizowano ekspedycję lotniczą, która potwierdziła, że to miejsce zamieszkuje nieznane wcześniej plemię.

FUNAI szacuje, że Amazonię zamieszkuje 68 plemion nie mających kontaktu z cywilizacją. Organizacja, w celu badania Indian, używa samolotów, żeby uniknąć z nimi bezpośredniego stykania się. Bezpośredni kontakt niesie ryzyko choćby zarażenia Indian, dla których śmiertelne może być nawet nasze zwykłe przeziębienie.

Jak wyjaśnia Fabricio Amorim z FUNAI, nie wszyscy jednak przestrzegają tych środków ostrożności. Nielegalne połowy, kłusownictwo i wycinka drzew przyciągają ludzi na te tereny. Kolejnym zagrożeniem jest wydobycie ropy naftowej na granicy peruwiańskiej. Misjonarze i przemytnicy narkotyków również wdzierają się na tereny rdzennych Indian - powiedział Amorim.

Rdzenne ludy indiańskie mają zagwarantowane w brazylijskiej konstytucji z 1988 r. prawo do swoich terytoriów. Posiadają one często bezcenną wiedzę na temat swojego środowiska, np. roślin leczniczych.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera