Orzechy włoskie mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby spożywające orzechy włoskie niemal o połowę rzadziej chorują na cukrzycę typu 2 – wynika z amerykańskiego badania NHANES, którego rezultaty opublikowano w sieci.

Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) oparli się na badaniu National Health and Nutrition Examination Survey(NHANES), obejmującym 34 121 dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 85 lat. Jak wynika z analizy danych, spożywanie orzechów może zmniejszać nawet niemal o połowę ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2 w porównaniu z dorosłymi, którzy nie jedzą orzechów. Było to zjawisko niezależne od wieku, płci, rasy, wykształcenia BMI oraz poziomu aktywnosci fizycznej.

Typowe spożycie w „orzechowej” grupie wynosiło 1,5 łyżki stołowej dziennie, natomiast spożycie dwa razy wyższe (3 łyżki stołowe) wiązało się właśnie z występowaniem cukrzycy rzadszym o 47 proc.

Badacze nie analizowali wpływu spożycia orzechów w ilościach większych niż 3 łyżki stołowe.

Wcześniejsze badania wskazywały, że jedzenie orzechów sprzyja sprawności umysłowej i chroni przed chorobami układu krążenia. Są one bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym roślinnych kwasów omega 3.

Autorzy zwracają uwagę na ograniczenia pracy - nie jest na przykład pewne, w jakim stopniu zgłaszane przez uczestników spożycie utrzymywało się w dłuższej perspektywie, zaś przekrojowy charakter badania sprawia, że nie da się ustalić, czy zachodzi zależność między przyczyna a skutkiem.

Badania finansowała propagująca spożycie orzechów włoskich California Walnut Commission (CWC).(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    SI rozwiązuje inżynierskie problemy

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy pomysł na zaobserwowanie pierścieni Dysona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera