Uczelnie i instytucje

Udana komercjalizacja prac krakowskich chemików

<strong>Politechnika Krakowska komercjalizuje z powodzeniem wyniki prac swoich naukowców.</strong> W okresie wakacyjnym zawarto aż cztery umowy licencyjne. Przedsiębiorcy kupili prawa do korzystania z innowacyjnych rozwiązań w zakresie chemii polimerów i chemii przemysłowej. Jak poinformował Łukasz Wściubiak, konsultant ds. prawnych Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej (CTT PK), wszystkie umowy są porozumieniami o długotrwałej współpracy, która zależnie od woli stron może przybrać znacznie szerszy charakter niż tylko upoważnienie do korzystania z własności intelektualnej.

Dwie z umów dotyczyły upoważnienia do korzystania z rozwiązania chronionego patentem przyznanym przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Dwie pozostałe upoważniają kontrahentów do korzystania z rozwiązań chronionych jako poufne know-how Politechniki Krakowskiej.

Współpraca z sektorem gospodarki już zaowocowała dla uczelni wymiernymi korzyściami natury finansowej.

"Przy wzroście znaczenia własności intelektualnej dla nowoczesnego rynku kolejne sukcesy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska są tylko kwestią czasu" - ocenia Łukasz Wściubiak.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Władze UJ zawiesiły rozmowy z okupującymi nieczynny akademik

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera