MC: ruszają konsultacje ws. wdrożenia Aktu o Sztucznej Inteligencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rozpoczyna się pierwszy etap konsultacji ws. wdrożenia do polskiego systemu prawa Aktu o Sztucznej Inteligencji - podało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapyta m.in., czy powinien powstać nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) poinformowało we wtorek, że rozpoczyna proces "szerokiego konsultowania" prac nad projektem wdrożenia nowego rozporządzenia UE - Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI), które zatwierdził Parlament Europejski. "Następne kroki obejmą przedstawienie założeń implementacji Aktu oraz, w późniejszym czasie, projektu aktu prawnego wdrażającego unijne rozporządzenie" - dodało MC.

Ministerstwo zaznaczyło że to pierwsze tego typu na świecie prawo, które w sposób całościowy ma uregulować sektor AI. Wyjaśniło, że regulacja bazuje na podejściu opartym o ryzyko, "uzależniając obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy AI od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom".

Resort wskazał, że unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich przystosowania krajowych systemów prawnych, które pozwolą zrealizować nowe reguły w praktyce.

Jak podano, w pierwszym etapie konsultacji Ministerstwo Cyfryzacji chce uzyskać wstępną opinię interesariuszy sektora AI dotyczących kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego. Ministerstwo prosi w związku z tym o odpowiedź na cztery pytania wraz z uzasadnieniem.

Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w związku z wdrożeniem Aktu powinien powstać w polskim porządku prawnym zupełnie nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku czy też może tę funkcję powinny pełnić obecnie istniejące organy lub organ; drugie to zapytanie, czy funkcja organu notyfikującego powinna być pełniona przez obecnie istniejący podmiot lub podmioty publiczne czy też przez nowy, powołany w tym celu podmiot.

Resort zapyta też, czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcję organu nadzoru rynku oraz organu notyfikującego powinny być realizowane przez tę samą instytucję, czy poprzez niezależne od siebie organy na zasadzie współpracy opartej na podziale zadań, a także o to, jakie kategorie interesariuszy – np. organów, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, grup społecznych, kategorii obywateli i in. - powinny być traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych w związku z procesem wchodzenia w życie europejskiego rozporządzenia dot. Sztucznej inteligencji.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, odpowiedzi należy przesyłać mailem do 23 kwietnia br. (PAP)

ab/ pad

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera