Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
29.12.2023 aktualizacja 29.12.2023

Śląskie/ 2 stycznia początek obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Katowice, Adobe Stock Katowice, Adobe Stock

"Tygodniem zimna" rozpoczną się 2 stycznia 2024 r. obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Ich częścią jest 50 tematycznych tygodni nauki dla społeczeństwa. Każdy z nich ma multidyscyplinarnie prezentować ważny temat będący wyzwaniem dla nauki lub codzienności.

Oficjalną inauguracją EMNK 2024 było widowisko słowno-muzyczne Katopolis w katowickim Spodku - o mieście i roli nauki w jego historii. Odbyło się ono w trakcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki (9-11 grudnia br.)

Faktyczne obchody EMNK 2024 rozpoczną się 2 stycznia, wraz z inauguracją pierwszego z "50 tygodni w Mieście Nauki". Tematyka poszczególnych tygodni i organizowanych w ich ramach wydarzeń nawiąże do potrzeb wyrażonych przez mieszkańców regionu podczas przygotowań do przedsięwzięcia, prowadzonych przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki.

Jak przekazała w czwartek rzeczniczka stojącego na czele konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa, za każdy tydzień odpowiada jedna z uczelni konsorcjum bądź samorząd Katowic, przy czym w każdym tygodniu przynajmniej trzy uczelnie zaprezentują osiągnięcia i zaproponują aktywności.

Za program tygodnia odpowiedzialny jest kurator lub kuratorka z jednej z uczelni konsorcjum, a także – od strony organizacyjnej – producent lub producentka. Wydarzenia każdego tygodnia będą miały zasięg lokalny, regionalny, krajowy i europejski, a zaangażowane w ich przebieg będą uczelnie konsorcjum, miasto Katowice, województwo śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ośrodki naukowe w kraju i w Europie, a także partnerzy.

W ramach każdego tygodnia przygotowano wydarzenia dla wszystkich grup odbiorców w każdym wieku. Wydarzenia w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki będą bezpłatne, jednak na niektóre z nich będzie obowiązywała wcześniejsza rejestracja

W styczniu zaplanowano tygodnie: zimna, skarbów, rysunku, żywności oraz sztucznej inteligencji. Uczestnicy wydarzeń pierwszego z nich dotkną szeroko pojmowanych zagadnień zimna i niskich temperatur, zarówno w nauce, jak i życiu codziennym. Poruszane będą tematy z zakresu: medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii.

„Wyruszymy w kosmos, przeniesiemy się również do skali molekularnej, atomowej a nawet cząstek elementarnych, aby sprawdzić, jakie panują tam temperatury. Poznamy fakty i mity dotyczące zimna i jego wpływu na otoczenie i organizmy żywe” - wymienił dyrektor kreatywny ds. 50 tygodni EMNK 2024 dr Łukasz Lamża.

„Sprawdzimy, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiemy na pytania, co skrywają lodowce i dowiemy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom” - dodał Lamża.

Tydzień zimna rozpocznie się 2 stycznia br. w południe na katowickim rynku, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie zimowych piosenek, a w pobliskim miejscu Kato Science Corner rozpoczną się prelekcje poświęcone archiwaliom Jerzego Kukuczki. Jeszcze we wtorek zaplanowano min. pokaz rzeźbienia w lodzie, ale też pokaz ogniowo-pirotechniczny.

Następne dni wypełni więcej wydarzeń naukowych. W chorzowskim Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego odbędą się m.in. wykłady i warsztaty nt. niskich temperatur (w tym wykorzystania ciekłego azotu, ale też leczenia zimnem i kuchni molekularnej) czy psychologii (wykład: "zmierz swoją temperaturę w oparciu o termometr postaw wobec filmów Harry Potter i Władca Pierścieni").

Końcowy weekend tygodnia zimna to m.in. przegląd seansów filmowych z zimnem w tle w katowickim kinie Światowid, naukowy spacer po zimowym lesie (w Lasach Murckowskich) czy morsowanie w katowickiej Dolinie Trzech Stawów z wykładem dot. bezpieczeństwa tej aktywności.

8 stycznia w ramach EMNK 2024 rozpocznie się tydzień skarbów (dotyczący m.in. minerałów), potem będą: tygodnie rysunku, żywności i sztucznej inteligencji. Należy też spodziewać się tygodni miłości, nowych technologii, liczb, miasta, kosmicznego, Śląska, kryształów, starości, raka, olimpijskiego, tańca, szczęścia czy też czarownic (przy okazji Halloween).

Ponadto, w ramach EMNK 24 w Katowicach odbędą się m.in. konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024), targi EU Talent Fair, przegląd European Science in the City Festival czy europejskie konkursy naukowe EU TalentOn i EUSYS. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.(PAP)

Mateusz Babak

mtb/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024