Otwarte drzwi: prace magisterskie i doktorskie o niepełnosprawności nagrodzone

Adobe Stock
Adobe Stock

Najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym, nagrodzono w konkursie PFRON Otwarte drzwi.

Konkurs organizowany jest od 2003 r. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W zakresie prac doktorskich w kategorii rehabilitacja społeczna i zawodowa I miejsce (nagroda 13 tys. zł) zajęła Regina Korzeniowska. Jej praca pt. "Inkluzja społeczna w doświadczeniach dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim" napisana została na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W kategorii dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami I miejsce (nagrody po 13 tys. zł) zajęły ex aequo: Katarzyna Binder-Olibrowska za pracę pt.: "Badanie oczekiwań i potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową wobec świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce" (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a także Monika Szczygielska (Uniwersytet Warszawski) za pracę pt. "Dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością w Polsce".

W kategorii rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami: nagrodę główną (13 tys. zł) zdobył Adam Zając (UW) za pracę pt. "Społeczne problemy kreowania polityki dostępności architektonicznej dla osób o ograniczonej mobilności w przestrzeni publicznej. Przykład miasta Warszawy".

W ramach konkursu nagrodzono prace magisterskie.

W kategorii rehabilitacja społeczna i zawodowa pierwsze miejsce (nagroda 7 tys. zł) zajęła Katarzyna Zawistowska (UW) za pracę pt. "Trudności uwagowe, nadaktywność i impulsywność a umiejętności adaptacyjne u nastoletnich dziewcząt i chłopców w spektrum autyzmu w normie intelektualnej".

W kategorii dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami I miejsce (nagroda 7 tys. zł) zajął Piotr Kompalka (Politechnika Warszawska) za pracę pt. "Zagadnienia wspomagania programisty w implementacji dostępności aplikacji webowych".

W kategorii rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym I miejsce (nagroda 7 tys. zł) zajął Mateusz Surowcow (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) za pracę pt. "Adaptacja przestrzeni osiedlowej do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów na przykładzie Osiedla Sadyba w Warszawie".

Laureaci Konkursu są zobowiązani do publikacji artykułu naukowego związanego z tematem swojej pracy w Kwartalniku "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania".

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie konkursu.

PAP Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Fizyk z UJ zdobył grant 2,5 mln euro na projekt dotyczący mechaniki kwantowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera