Uczelnie i instytucje

Dariusz Wieczorek: Ministerstwo Nauki powstanie 1 stycznia

Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Piotr Nowak

Ministerstwo Nauki powstanie dopiero 1 stycznia. To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbara Nowacką. Ze względów rozliczeń, ze względów finansowych to jest konieczne - poinformował w sobotę TVN24 minister nauki Dariusz Wieczorek.

Wieczorek powiedział, że "Ministerstwo Nauki powstanie dopiero 1 stycznia". "To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbara Nowacką, bo nie chcemy robić bałaganu przy tym rozdziale" - wyjaśnił. Jego zdaniem, "lepiej to zrobić jak się zakończy rok, bo to nawet ze względów rozliczeń, ze względów finansowych jest konieczne".

Minister nauki pytany był też, czy premier zgodził się, aby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podlegało Ministerstwu Nauki. "Tak, potwierdzam dostałem zielone światło od premiera, będziemy to realizować, bo nie ma nauki bez badań i rozwoju" - odpowiedział. Według niego, "to naturalne miejsce tej instytucji w strukturze rządowej". "Nasi poprzednicy to pozmieniali po to, żeby kraść pieniądze. Nie można się bać o tym ostro mówić, bo mamy problem, że instytucje unijne badają w tej chwili NCBR i jest pod znakiem zapytania, czy ona będzie miała w ogóle certyfikat na wydatkowanie środków europejskich, co będzie wielkim problemem" - poinformował.

Wieczorek zapowiedział reformę NCBR. "Zacznie się od głębokiego audytu i pokazania, co tam było źle i oczywiście wniosków do organów ściągania jeśli doszło do łamania prawa".

Minister Nauki pytany był, czy powołane przez b. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka Instytut badań nad Renesansem i Barokiem i Akademia Kopernikańska, to instytucje, które się utrzymają. "Nie chciałbym wyprzedzać faktów, również w tej sprawie jest zlecony audyt, chciałbym wiedzieć, co z tymi instytucjami będzie dalej, jaka jest ich rola" Chcę wiedzieć np. czym te instytucje mają się zajmować, kto tam bierze za co pieniądze, i chcę też wiedzieć jakie te instytucje można rozwiązać" - poinformował. Dopytywany czy rozważa ich rozwiązanie odparł: "absolutnie rozważam, nie może być czegoś takiego, że pieniądze publiczne są wydawane na parę osób z grona znajomych byłego ministra".(PAP)

Olga Łozińska

oloz/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera