Historia i kultura

Lubelskie/ Podczas budowy stodoły 12-latek znalazł średniowieczny zabytek

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podczas budowy stodoły w gminie Wilków (Lubelskie) 12-letni chłopiec znalazł głowicę buławy gwiaździstej, datowaną na XII-XIV wiek. Zabytek zostanie przekazany w depozyt najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

O znalezisku poinformował w czwartek w mediach społecznościowych lubelski konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. Przekazał, że kolejna głowica buławy gwiaździstej została wydobyta podczas prac ziemnych prowadzonych przy budynku stodoły w Kłodnicy w gminie Wilków.

„Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu. Dopiero wtedy głowicę buławy dostrzegł dwunastoletni Witold z miejscowości Szkuciska, który rozpoznał jej zabytkowy charakter” – podkreślił konserwator.

Wyjaśnił, że buławy były bronią obuchową wywodzącą się od maczug. Odnaleziony przez chłopca zabytek został odlany z brązu. Jego wysokość wynosi 72 mm. Głowica zaopatrzona jest w tuleję i w guzy ostrosłupowe. Nosi ślady intensywnego użytkowania w postaci uszkodzonych i wygiętych guzów.

„Trudno ocenić, czy uszkodzenia powstały w wyniku toczonych walk, czy może użytkowana była wtórnie jako np. młotek. Wstępnie można ją datować na XII-XIV wiek” – poinformował Kopciowski.

Głowica trafi do depozytu, najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera