Historia i kultura

Lubelskie/ Podczas budowy stodoły 12-latek znalazł średniowieczny zabytek

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podczas budowy stodoły w gminie Wilków (Lubelskie) 12-letni chłopiec znalazł głowicę buławy gwiaździstej, datowaną na XII-XIV wiek. Zabytek zostanie przekazany w depozyt najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

O znalezisku poinformował w czwartek w mediach społecznościowych lubelski konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. Przekazał, że kolejna głowica buławy gwiaździstej została wydobyta podczas prac ziemnych prowadzonych przy budynku stodoły w Kłodnicy w gminie Wilków.

„Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu. Dopiero wtedy głowicę buławy dostrzegł dwunastoletni Witold z miejscowości Szkuciska, który rozpoznał jej zabytkowy charakter” – podkreślił konserwator.

Wyjaśnił, że buławy były bronią obuchową wywodzącą się od maczug. Odnaleziony przez chłopca zabytek został odlany z brązu. Jego wysokość wynosi 72 mm. Głowica zaopatrzona jest w tuleję i w guzy ostrosłupowe. Nosi ślady intensywnego użytkowania w postaci uszkodzonych i wygiętych guzów.

„Trudno ocenić, czy uszkodzenia powstały w wyniku toczonych walk, czy może użytkowana była wtórnie jako np. młotek. Wstępnie można ją datować na XII-XIV wiek” – poinformował Kopciowski.

Głowica trafi do depozytu, najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera