Szwecja/ W Sztokholmie rozpoczął się Tydzień Noblowski

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od przekazania przez tegorocznych noblistów osobistych pamiątek do Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie oraz podpisania krzeseł w muzealnej kawiarni rozpoczął się w środę Tydzień Noblowski. Wręczenie słynnych laurów nastąpi w niedzielę.

"Laureaci po raz pierwszy spotkali się, zwiedzili wystawę, to był czas dla nich i ich rodzin. Teraz przed nimi intensywne dni podczas których wygłoszą wykłady i spotkają się ze studentami" - przekazała PAP dyrektor Muzeum Nagrody Nobla Erika Lanner.

Wśród przekazanych do muzeum przedmiotów, nie tylko wielkością, wyróżnia się stworzony w drukarce 3D model kserokopiarki. Przedmiot ofiarował laureat Nobla z medycyny Amerykanin Drew Weissman, który w 1997 roku właśnie przy takim urządzeniu spotkał Węgierkę Katalin Kariko. Naukowcy, którzy w przeszłości rywalizowali o dostęp do ksera, w tym roku wspólnie otrzymali Nagrodę Nobla "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19".

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Norweg Jon Fosse przybędzie do Sztokholmu później. Pisarz i dramaturg odmówił udziału w oficjalnej konferencji prasowej, tłumacząc się nieśmiałością. Zgodził się jednak odwiedzić dzieci ze szkoły w zamieszkałej przez imigrantów dzielnicy Rinkeby.

Sztokholm już od weekendu ozdobiony jest 17 artystycznymi iluminacjami, inspirowanymi życiorysami i odkryciami noblistów.

Uroczystość wręczenia Nagród Nobla z medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz ekonomii odbędzie się w niedzielę w rocznicę śmierci Alfreda Nobla (10 grudnia) w sztokholmskiej filharmonii. Na ceremonię po masowej krytyce organizująca wydarzenie Fundacja Noblowska ostatecznie nie zaprosiła ambasadorów Rosji, Białorusi oraz Iranu.

Jak ujawniono, menu na noblowskim bankiecie stworzył mistrz kuchni Jakob Holmstroem, który zainspirował się szwedzko-norweską kuchnią bogatą w ryby i owoce morza. Natomiast odpowiedzialna za deser cukiernik Annie Hesselstad wykorzysta owoce leśne z północy Szwecji. Co dokładnie podane zostanie 1250 gościom w Sali Błękitnej Ratusza, tradycyjnie utrzymywane jest w tajemnicy.

Także w niedzielę wyjątkowo skromna i smutna będzie w tym roku gala noblowska w Oslo. Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu więzionej w Iranie obrończyni praw człowieka Narges Mohammadi mają odebrać jej dzieci. W sobotę zaplanowano konferencję prasową z ich udziałem.

Nagroda Nobla to złoty medal oraz kaligrafowany dyplom, a także kwota 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), przysługująca w każdej kategorii.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera