Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
03.10.2023 aktualizacja 04.10.2023

Nobel z fizyki za impulsy światła mierzone w attosekundach

Fot. Infografika PAP Fot. Infografika PAP

Tegoroczni Nobliści z fizyki - Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier - podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - podkreślił we wtorek Komitet Nobloski w uzasadnieniu swojej decyzji.

Agostini, Krausz i L’Huillier wykazali, jak krótkie pulsy światła, mierzone w attosekundach (attosekunda to jedna trylionowa część sekundy), można wykorzystać do badania dynamiki elektronów w materii.

Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).

Badania tegorocznych noblistów z fizyki, dotyczące optycznych impulsów attosekundowych, mogą pomóc w diagnostyce medycznej, badaniu jakości żywności czy rozwoju elektroniki.

Fot. Infografika PAP

"Możemy teraz otworzyć drzwi do świata elektronów" - oceniła we wtorek przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson.
 
Za przykład dała elektronikę, dla rozwoju której istotne jest zrozumienie i kontrolowanie zachowania elektronów w materiałach. "Impulsy attosekundowe mogą też być wykorzystane do identyfikacji różnych cząsteczek, na przykład w diagnostyce medycznej" - powiedziała. 

Fot. Infografika PAP

Badania trzech tegorocznych noblistów z fizyki - Pierre'a Agostiniego, Ferenca Krausza i Anne L’Huillier pozwoliły generować optyczne impulsy attosekundowe, czyli najkrótsze wydarzenia wytwarzane i kontrolowane przez człowieka. (PAP)

jjj/ zan/

 

 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024