Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
27.11.2023 aktualizacja 27.11.2023

Politechnika Opolska będzie wystawiała studentom cyfrowe poświadczenia kompetencji

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Zdaniem ekspertów Politechniki Opolskiej, w najbliższym czasie elektroniczne CV stanie się obowiązującą normą na rynku pracy. Dlatego też uczelnia będzie wystawiała swoim studentom cyfrowe odznaki, będące potwierdzeniem ich kompetencji.

Po epidemii Covid-19 coraz częściej firmy i obywatele korzystają z różnych form kontaktów za pośrednictwem Internetu. Zmiany w dużym stopniu objęły system edukacji, zarówno pod względem sposobu przekazywania wiedzy, jak i poświadczania zdobywanych kompetencji.

Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych opracowali system Odznaka+, który umożliwia stworzenie cyfrowego portfolio i cyfrowych poświadczeń kompetencji. To polska wersja, która powstała na bazie znanej na świecie aplikacji Open Badges. Politechnika Opolska będzie wystawiała specjalne odznaki dla swoich studentów.

"Oprócz dobrego wykształcenia, rynek pracy wymaga także innych, poświadczonych kompetencji, jak np. znajomość języka, doświadczenie w wolontariacie czy umiejętność pracy w grupie. Dlatego wprowadzamy odznaki, które są cyfrowym potwierdzeniem kompetencji uzyskanych poprzez np. pracę w kole naukowym, samorządzie studenckim, ale także efektów uczenia się języków obcych a także doświadczeń zdobytych w ramach programu Eramsus czy wolontariacie" – wyjaśnia dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.

Każdy użytkownik na swoim profilu ma cyfrowe odznaki z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami, niezbędnymi do identyfikacji tego, za co otrzymał daną odznakę i przez kogo została wydana. Taka odznaka jest także sygnałem dla osób odwiedzających konto w systemie, że kompetencje, o których wspomina w CV są prawdziwe.

Dzięki mikropoświadczeniom możliwe jest potwierdzanie konkretnych umiejętności. W ocenie opolskiej uczelni, pozwalają na wyróżnienie się z tłumu osób posiadających taki sam dyplom i podobne doświadczenie zawodowe. Żeby otrzymać odznakę, trzeba potwierdzić swoją wiedzę czy też zdobyte doświadczenie. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024