NASA: zmarł Frank Borman, dowódca pierwszej załogowej misji na orbitę Księżyca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

NASA podała w sobotę, że w wieku 95 lat zmarł amerykański astronauta Frank Borman. W 1968 roku był dowódcą pierwszej załogowej misji na orbitę Księżyca.

Załoga statku kosmicznego Apollo 8, którą Borman dowodził, po raz pierwszy w historii ludzkości dotarła na orbitę Księżyca. Statek wykonał na niej 10 okrążeń po czym załoga powróciła na Ziemię.

Dla 40-letniego Bormanna był to drugi lot w kosmos. Astronauta uzyskał licencję pilota w wieku 15 lat, służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Filipinach, uzyskał tytuł magistra w California Institute of Technology i był adiunktem termodynamiki i aerodynamiki płynów w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych, gdzie wcześniej ukończył szkołę z ósmą lokatą wśród 670 absolwentów.

W 1960 roku został zakwalifikowany do szkoły pilotów doświadczalnych i przyjęty do drugiej grupy astronautów. W 1966 roku odbył 14-dniowy lot w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku Gemini 7, który po raz pierwszy spotkał się na orbicie z innym załogowym statkiem kosmicznym - Gemini 6A. W 1967 roku brał udział w komisji badającej pożar statku kosmicznego Apollo 1, w którym podczas przygotowań do lotu w kosmos zginęły trzy osoby.

Po zakończeniu kariery astronauty był wiceprezesem, prezesem i przewodniczącym rady dyrektorów Eastern Airlines. Po odejściu z firmy zatrudniającej 38 tys. pracowników został właścicielem warsztatu samochodowego w Nowym Meksyku. W wieku 70 lat kupił ranczo w Montanie, gdzie mieszkał aż do śmierci.(PAP)

wr/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera