Biotechnolodzy stworzyli chimeryczną małpę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po raz pierwszy, naukowcom udało się powołać do życia małpy zbudowane z komórek o różnym genomie, poprzez wszczepienie do jednego embrionu komórek macierzystych uzyskanych z innego. Zwierzęta pozwolą na badania komórek macierzystych i na skomplikowane eksperymenty genetyczne.

Od dłuższego czasu znana jest metoda tworzenia chimerycznych myszy i szczurów. Takie zwierzęta rozwijają się z komórek pochodzących z dwóch embrionów – do jednego embrionu dodaje się komórki macierzyste otrzymane z drugiego.

Teraz na łamach magazynu „Cell” naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk opisali wyhodowane w ten sposób makaki.

Dodane do embrionu komórki macierzyste można było znaleźć w różnych narządach i tkankach urodzonych później małp.

Jednym z kluczy do sukcesu było opracowanie odpowiednich warunków hodowli komórek macierzystych – zwracają uwagę naukowcy.

Otrzymanie chimerycznych zwierząt ma niebagatelne znaczenie dla postępów biologii i biotechnologii.

Pozwoli na dokładniejsze badanie komórek macierzystych naczelnych i skomplikowane modyfikacje genetyczne zwierząt.

Naukowcy podkreślają, że wszystkie eksperymenty były prowadzone ze ścisłym zachowaniem standardów etycznych i zasad wyznaczonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera