Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.11.2023 aktualizacja 03.11.2023

Paweł Gora – kwantowe komputery i sztuczna inteligencja

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Przyszłość informatyki to najpewniej kwantowe obliczenia oraz sztuczna inteligencja. Od tych dziedzin będą mocno zależały praktycznie wszystkie obszary techniki, a także ludzkiego życia. Paweł Gora jest naukowcem, informatykiem i matematykiem, przedsiębiorcą, który popularyzuje wiedzę o kwantowych komputerach i SI oraz ich zastosowaniach.

Paweł Gora jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Animator.

Już od 11 lat zajmuje się popularyzacją nauk ścisłych – matematyki oraz informatyki i fizyki. Szczególnie interesuje go informatyka kwantowa i sztuczna inteligencja, oraz ich zastosowania – np. w transporcie czy medycynie. Obecnie, w Warszawie organizuje cykl spotkań „Warsaw.ai” oraz „Warsaw Quantum Computing Group”. W spotkaniach tych biorą udział dziesiątki osób, a wykłady są nagrywane i publikowane na kanałach na YouTube oraz w mediach społecznościowych (Facebook, LinkedIn, Twitter). Dzięki temu docierają do tysięcy osób na całym świecie.

Paweł Gora prowadzi również strony i grupy dotyczące sztucznej inteligencji i informatyki kwantowej w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku i platformie X (d. Twitter). Do prowadzonej przez niego grupy „Quantum AI” należy już ponad 7000 osób z całego świata. Grupa „Warsaw Quantum Computing Group” liczy ponad 2 tys. osób.

Finalista występuje również na licznych konferencjach i w czasie innych wydarzeń popularyzujących naukę, głównie w obszarze matematyki i informatyki, ale także fizyki oraz transportu. Uczestniczy w audycjach radiowych, np. w Radiu TOK FM, Radiowej Czwórce, Radiu dla Ciebie, Radiu Kampus. W sumie wziął udział w 15 programach radiowych.

Założył i przez 3 lata prowadził stronę "Doktoranci MIMUW" na portalu Facebook, na której umieszczane są m.in. informacje o sukcesach i wynikach doktorantów.

Prowadzi również własne badania, o których także opowiada. Można wtedy posłuchać np. o modelowaniu i optymalizacji ruchu drogowego, usprawnianiu mobilności, projektowaniu lepszych miast i zarządzaniu mobilnością w nich. Finalista ma także na swoim koncie publikacje w czasopismach naukowych. Np. trzy jego prace ukazały się w periodyku „Delta”.

Wśród najciekawszych wystąpień Pawła Gory można wymienić wystąpienia Tech talk w firmie Google w Zurychu na temat optymalizacji ruchu w miastach oraz informatyki kwantowej, wykład TEDxWarsaw „O nadjeżdżającej rewolucji w transporcie”, z udziałem ponad 800 osób, Festiwal Nauki (2017) z materiałem „Czy matematyka może zlikwidować korki w ruchu drogowym?”, wystąpienie w trakcie FameLab, w którym, w 2019 r., za wykład „Projektowanie Warszawy przyszłości poprzez symulację komputerową i zabawę” uzyskał 2. miejsce.

Za swoje najważniejsze dokonanie Gora uważa „zorganizowanie w Polsce działalności popularyzatorskiej w obszarze informatyki kwantowej”. Jak mówi, pierwszym krokiem do jego osiągnięcia było założenie, w 2017 roku na portalu Facebook wspomnianych grup „Quantum AI” oraz „Informatyka kwantowa”. Potem zorganizował w Warszawie cykl spotkań Warsaw Quantum Computing Group. Pierwsze z nich odbyło się w listopadzie 2018 r., aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Eksperci w dziedzinie informatyki kwantowej przybliżali tę tematykę szerszemu gronu odbiorców już w trakcie 51 spotkań,. Wykłady są nagrywane, a filmy umieszczane są na YouTube i w mediach społecznościowych. Dzięki temu zaproszono go do współorganizacji podobnego meetupu w Waszyngtonie, „Washington Quantum Computing Meetup”, a także współorganizacji QWorld – międzynarodowej inicjatywy tworzącej ekosystem i możliwości darmowej edukacji w obszarze informatyki kwantowej. Paweł Gora jest członkiem jej Zarządu oraz koordynatorem polskiego oddziału - QPoland.

Celem formalizacji działań założył Fundację Quantum AI, której jest prezesem. Fundacja zorganizowała już 8 warsztatów z programowania komputerów kwantowych, a certyfikaty otrzymały łącznie 323 osoby. Od 2021 roku organizuje konkursy popularyzujące informatykę kwantową: "Informatyka kwantowa dla każdego" i "Quantum Games Hackathon". Uczestniczy też w inicjatywie P-Tech, popularyzując informatykę kwantową wśród uczniów szkół średnich i wydaje newsletter.

Paweł Gora podkreśla, że swoją wiedzę przekazuje praktycznie wszystkim zainteresowanym. Odbiorcy jego działalności są bowiem w różnym wieku, a do tego, zwykle nie muszą posiadać praktycznie żadnej wiedzy wstępnej. „Czasem przydaje się podstawowa wiedza matematyczna lub informatyczna” – zaznacza.

Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024