Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
26.10.2023 aktualizacja 26.10.2023

Na Uniwersytecie Łódzkim 36 kolejnych uczelni z całego świata podpisało deklarację Magna Charta Universitatum

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kolejnych 36 rektorów i ich przedstawicieli podpisało w środę Magna Charta Universitatum - wspólną deklarację misji i działań blisko tysiąca uczelni z całego świata. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim - przekazały władze uczelni.

W auli im. prof. Wacława Szuberta na Uniwersytecie Łódzkim odbyło się w środę uroczyste odnowienie Magna Charta Universitatum 2023.

Magna Charta Universitatum, pierwszy raz podpisana przez 388 rektorów w 1988 r. w obecności wielu przywódców politycznych i przedstawicieli społeczeństwa, a następnie zmieniona w 2022 r. celem odzwierciedlenia zmian w świecie, przed którymi stoją uniwersytety, nadal stanowi podstawę misji i działań uniwersytetów na całym świecie. Obecnie podpisało ją ponad 950 liderów uniwersyteckich z całego świata - podała uczelnia.

"W rozpoczętych obradach uczestniczą rektorzy i przedstawiciele uczelni - sygnatariuszy Magna Charta Universitatum" - przekazało biuro prasowe UŁ.

W środę - jak podał UŁ - deklarację Magna Charta Universitatum podpisali rektorzy i przedstawiciele 36 kolejnych uczelni.

Uniwersytet Łódzki jest jedną z jedenastu polskich uczelni, które w 1988 roku podpisały w Bolonii, w murach najstarszej uczelni na świecie, deklarację wartości akademickich Magna Charta Universitatum.

Akt opiera się na trzech filarach:

1. Badania i kształcenie muszą być intelektualnie i moralnie wolne od wszelkich wpływów politycznych i interesów ekonomicznych.

2. Nauczanie i badania powinny być nierozłączne, to znaczy, że już studenci powinni być zaangażowani w poszukiwanie wiedzy i pogłębiania zrozumienia otaczającego nas świata.

3. Uniwersytet powinien być miejscem swobodnych dociekań i debaty, wyróżniającym się otwartością na dialog i odrzucającym wszelkie przejawy nietolerancji. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024