Kielce/ ŚCO i AGH podpisały umowę o współpracy naukowo-badawczej; sztuczna inteligencja ma pomóc w radioterapii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej będą wspierać lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w opracowaniu nowoczesnej radioterapii. Leczenie ma być "szyte na miarę”, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. W diagnozie i leczeniu ma pomóc sztuczna inteligencja.

W poniedziałek przedstawiciele obu ośrodków badawczych podpisali porozumienie o współpracy. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreślił, że "tylko interdyscyplinarność czyni postęp w medycynie". Zwrócił uwagę, że nowoczesne leczenie onkologiczne to leczenie – "szyte na miarę" dla konkretnego chorego.

"Naszym celem jest, aby pacjenci byli leczeni radykalnie, ale jednocześnie zachowując maksimum bezpieczeństwa. Bez pomocy inżynierów Akademii Górniczo-Hutniczej tego nie zrobimy" – zaznaczył dyrektor ŚCO.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Prof. Rafał Wiśniowski, prorektor AGH ds. współpracy, zaznaczył, że mając bardzo specyficzny i wyrafinowany sprzęt jego właściwości można wykorzystać tylko wtedy, kiedy jest się do tego w pełni przygotowanym.

"Mamy doświadczenia w zakresie przetwarzaniem ogromnych baz danych, sztucznej inteligencji, czy internetu rzeczy. Chcemy wesprzeć Świętokrzyskie Centrum Onkologii głównie w obszarze informatyki, fizyki medycznej i bezpieczeństwa medycznego" – zaznaczył.

Dzięki współpracy z krakowską uczelnią w ŚCO mają zostać wdrożone nowe rozwiązania w zakresie radioterapii.

"Jednym z projektów będzie stworzenie modeli, które będą analizowały indywidualne plany leczenia pacjentów. W czasie przygotowania leczenia radioterapią i samej realizacji terapii gromadzimy ogromne ilości informacji. Opracowane modele pomogą nam wybrać optymalny plan leczenia pacjenta. Dzięki temu terapia będzie bezpieczniejsza i dokładniejsza" – zaznaczył dr Paweł Wołowiec, kierownik zakładu fizyki medycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Współpraca ma także dotyczyć wspólnych szkoleń i przygotowywaniu rozpraw doktorskich, których rezultaty zostaną wdrożone w ŚCO.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach rocznie leczonych jest około 170 tys. pacjentów z regionu świętokrzyskiego i sąsiednich województw. W strukturach ŚCO działa 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. materiały prasowe

    Wrocław/ Rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera