Niewydolność serca może zależeć od pewnej mutacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jedna mutacja sprawia, że komórki serca zaczynają gorzej pracować, co może doprowadzić do niewydolności narządu. Testy genetyczne będą mogły pozwolić na lepszą opieką nad pacjentami – uważają naukowcy.

Specjaliści z Centrum Maxa Delbrücka przedstawili ważną przyczynę rozwoju niewydolności serca, co może pomóc w lepszej opiece nad chorymi. Otóż - jak twierdzą - mutacja w pewnym genie, znanym jako PRDM16, powoduje, że w komórkach serca dochodzi do zaburzeń metabolizmu. Jak pokazały eksperymenty na myszach, serca zwierząt z tą mutacją stawały się wyraźnie słabsze. Samice doświadczały przy tym zdecydowanie więcej problemów niż samce.

"To zaskakujący wynik, ponieważ zwykle wrodzone wady serca częściej i szybciej dotykają samców" – mówi prof. Sabine Klaassen, autorka badania przedstawionego na łamach pisma "Cardiovascular Research" .

"Różnice między płciami mogą sugerować, że metabolizm serc kobiet i mężczyzn się różni" – podkreśla pierwszy autor publikacji Jirko Kühnisch.

Naukowcy twierdzą, że z pewnością mutacja może prowadzić do spowodowanej zaburzeniami metabolizmu niewydolności serca.

Dane o mutacji i jej znaczeniu trafiły już do genetycznej bazy danych, z której lekarze mogą korzystać w celach diagnostycznych.

"Jeśli testy genetyczne wykażą tę mutację, kardiolog będzie wiedział, co spowodowało chorobę. Uważamy, że - choć w mniejszym stopniu - to może ona mieć znaczenie także u starszych pacjentów" – dodaje prof. Klaassen. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Żebropławy się jednoczą

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Wrzesień 2024 r. drugim najgorętszym wrześniem w historii pomiarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera