Święto kosmosu i nauki w weekend we Wrocławiu

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys - to hasło otwartej konferencji popularnonaukowej, warsztatów i pikniku naukowego, które odbędą się 21 i 22 października we Wrocławiu. World Space Week Wrocław organizuje stowarzyszenie WroSpace - laureat konkursu Popularyzator Nauki.

To już siódma edycja wydarzenia popularyzacyjno-edukacyjnego, wpisującego się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week. Organizatorzy chcą zaprezentować dorobek naukowo-technologiczny Polaków, aby zainspirować młodzież do podjęcia ścieżek kariery w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych, szczególnie - jako przyszłe kadry dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce.

Strefa otwarta będzie przestrzenią dla stanowisk instytucji, kół studenckich, edukatorów, wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz edukacyjnych organizacji pozarządowych. Tu dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować. Podczas zajęć młodzież wykona rozmaite prototypy, doświadczenia i projekty naukowe.

Uczestnicy prelekcji i paneli dyskusyjnych będą mogli lepiej poznać technologie kosmiczne, zasady bezpieczeństwa cyfrowego, zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego i ekologią i poprawić poziom umiejętności inżynieryjnych. Eksperci będą tłumaczyć, jak technologia wpływa na rozwiązanie wielu problemów światowych. Zajmą się kwestiami optymalizacji technologii oraz tempa ich rozwoju w aspekcie ochrony środowiska, kryzysu energetycznego, ekonomicznego czy zasobów ludzkich.

W programie konferencji zaplanowano czas na rozmowy z publicznością. "Powrócimy do stosowanej przez nas w latach wcześniejszych formuły dyżuru gości specjalnych - czasu zarezerwowanego wyłącznie na swobodne rozmowy z uczestnikami" - podkreślono w komunikacie stowarzyszenia WroSpace. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: Szymon Szczęśniak, prof. Grzegorz Wrochna, prof. Piotr Orleański, prof. Hanna Rothkaehl, dr Aleksandra Wrońska, prof. Leszek Błaszkiewicz, prof. Przemysław Kazienko, Wiktor Niedzicki i Paweł Pacek.

World Space Week Wrocław współorganizują: Fundacja Empiria i Nauka, Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowy Instytut Wolności CRSO, Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO POLSKA, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz ESA BIC Poland, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gmina Wrocław i WCRS Planetarium Wenus. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez: Europejską Agencję Kosmiczną, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocław.

Konferencja popularnonaukowa z udziałem ekspertów i ambasadorów nauki i technologii kosmicznych oraz piknik naukowy i warsztaty odbędą się stacjonarnie 21 i 22 października we wrocławskim Concordia Design przy ul. Wyspa Słodowa 7. Konferencja będzie transmitowana online. Udział bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera