Badanie potwierdza: depresja powiązana z ryzykiem wcześniejszego zgonu z różnych przyczyn

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby z depresją – od umiarkowanej do ciężkiej – mają istotnie podwyższone ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w tym z powodu chorób układu krążenia – informuje czasopismo „JAMA”.

Takie wnioski płyną z badania naukowców z Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie (USA), którym objęto 23694 osób w wieku od 20. roku życia. Była to reprezentatywna populacja osób dorosłych w USA. Dane na ich temat zbierano od 2005 do 2018 r., a informację o zgonach z różnych przyczyn, w tym z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego i choroby niedokrwiennej serca w roku 2019.

Depresję o łagodnym nasileniu stwierdzono u blisko 15 proc. z nich, a depresję od umiarkowanej do ciężkiej - u nieco ponad 7 proc.

Analiza ujawniła, że w porównaniu z osobami bez depresji dorośli z łagodną postacią choroby mieli o 35 proc. wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu z różnych przyczyn, podczas gdy w grupie osób z umiarkowaną i ciężką depresją ryzyko to było wyższe o 62 proc. W przypadku zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego ryzyko rosło o 49 proc. dla depresji łagodnej i o 79 proc. dla umiarkowanej i ciężkiej. Jedynie umiarkowana i ciężka depresja miały związek ze wzrostem ryzyka przedwczesnego zgonu z powodu niedokrwiennej choroby serca – o 121 proc.

Jak oceniają autorzy pracy, za związek między depresją a ryzykiem przedwczesnego zgonu w około 11-16 proc. odpowiadać mogą elementy stylu życia. Choroba nie sprzyja bowiem podejmowaniu aktywności fizycznej, może też mieć związek z brakiem apetytu lub nadmiernym objadaniem się, w dodatku niezdrowymi produktami.

A ponieważ depresja jest bardzo rozpowszechnionym zaburzeniem psychicznym, konieczne są działania na rzecz poprawy jej diagnozowania i skutecznego leczenia, oceniają badacze. Na przykład z z amerykańskich danych z 2020 r. wynika, że aż 8,4 proc. dorosłych osób przebyło co najmniej jeden epizod depresji w życiu. (PAP)

Joanna Morga

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera