Śląskie/ Studenci Akademii Wychowania Fizycznego zachęcają do oddania krwi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

17 października na terenie katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego zaparkuje ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wszyscy chętni mogą oddać krew w godzinach 9.00-13.00.

Studenci AWF w Katowicach niedawno zainaugurowali rok akademicki 2023/2024. Początek zmagań edukacyjnych postanowili połączyć z akcją oddawania krwi. Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego AWF już zapowiedziała, że będzie to wydarzenie cykliczne.

"+AWFiacy+ mają mnóstwo energii, dzięki której angażują się w wiele różnorodnych aktywności sportowych i nie tylko. Tym razem zaprosiliśmy do nas ambulans RCKiK w Katowicach, ponieważ chcemy podzielić się krwią, a każda jej kropla jest na wagę złota. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z ogromnym odzewem wśród naszych kolegów i stanie się cyklicznym wydarzeniem w kampusie akademii" – podkreśliła w informacji prasowej przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego AWF Katowice Małgorzata Małek.

Ambulans zaparkuje przed budynkiem biblioteki AWF-u na ul. Mikołowskiej 72 i będzie czekał na chętnych od 9.00-13.00. Uczelnia podkreśla jednak, że aby zakwalifikować się jako dawca należy spełnić pewne warunki: dzień wcześniej wypić przynajmniej 2 litry płynów, wypocząć i wyspać się, w dniu oddania krwi zjeść lekki, nietłusty posiłek. Co ważne, szczególnie w przypadku studentów sportowej uczelni, przed oddaniem krwi powinno się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Na zainteresowanych przed wejściem do ambulansu czeka kwestionariusz, który trzeba wypełnić. Odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. przebytych chorób czy zażywanych leków pozwolą na wstępną weryfikację. Wszystkie dane są traktowane poufnie. Następnie odbywa się rejestracja w systemie komputerowym, do której wymagany jest dokument tożsamości ze zdjęciem.

Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego, skróconego badania przedmiotowego oraz wyników testów laboratoryjnych kwalifikuje do oddania krwi. Jeśli nie ma przeciwwskazań, następuje pobieranie krwi, które trwa około 10 min.

"Bardzo chciałam zostać dawcą krwi, ale pierwsze dwa razy zostałam odrzucona, ze względu na stan zdrowia. 5 miesięcy temu się udało i pamiętam, że bardzo się stresowałam. Pomogły Panie z ambulansu, dodały mi otuchy. 17 października też się zgłoszę i mam nadzieję, że po raz kolejny uda mi się oddać krew" – mówiła Magda, studentka Wydziału Zarządzania AWF Katowice.

Uczelnia podkreśliła, że ich celem jest oddanie 450 ml krwi. Studenci otrzymują zwolnienie z zajęć w dniu donacji i w następnym. Każdy krwiodawca, opuszczając punkt pobrań, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (8 tabliczek czekolady).

"Krew potrzebna jest w niemal każdej procedurze medycznej, a dawców brakuje. Zachęcamy wszystkich mieszkających w okolicy AWF Katowice do wygospodarowania chwili i zgłoszenia się do ambulansu RCKiK 17 października. Kampus jesienią przybiera piękne barwy, a atmosfera akademii jest niezwykła o każdej porze roku, szczególnie kiedy razem robimy coś dobrego" – zapraszał zastępca przewodniczącego URSS AWF Katowice Jakub Ignaszak. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera