Uczelnie i instytucje

Ponad 1,2 mld zł na naukę przekazała FNP w ciągu ostatnich 8 lat

Warszawa, 07.12.2022. Przedstawiciel zarządu FNP prof. Maciej Żylicz (amb) PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 07.12.2022. Przedstawiciel zarządu FNP prof. Maciej Żylicz (amb) PAP/Tomasz Gzell

Ponad 1,2 mld zł na naukę przekazała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ciągu ostatnich 8 lat. Przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej utworzono m.in. kilkaset zespołów badawczych i uruchomiono 14 centrów doskonałości, realizujących projekty na światową skalę - podsumowuje fundacja.

Na czwartkowej konferencji „Międzynarodowe Agendy Badawcze – Wspieranie doskonałości i innowacji” prezes FNP prof. Maciej Żylicz podsumował efekty działań fundacji, osiągnięte dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). W sumie na rozwój nauki w Polsce przekazano 1,2 mld w ciągu ostatnich 8 lat.

Podczas spotkania zaprezentowano też raport „Nauka w czasach przemian. Jak badania finansowane z Funduszy Europejskich pomagają chronić nas przed globalnymi zagrożeniami i wykorzystywać historyczne szanse”. Fundacja wyliczyła, że w ciągu ostatnich 8 lat powstało w Polsce ponad 330 zespołów badawczych, w których badania prowadziło ponad 3,3 tys. naukowców z Polski i ze świata. Powołano także 14 naukowych centrów doskonałości, w których powstają innowacyjne rozwiązania m. in z obszaru technologii kwantowych, diagnostyki medycznej czy telekomunikacji. Było to możliwe – chwalą się autorzy raportu – dzięki zainwestowaniu ponad pół miliarda złotych z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

„Projekty, które finansowaliśmy ze środków UE, to była przede wszystkim inwestycja w najlepszych naukowców i w rozwiązania, które tworzą w naszym kraju odpowiednie warunki do pracy i są w stanie zatrzymać najlepszych specjalistów w kraju i zachęcić badaczy z zagranicy – Polaków i obcokrajowców do prowadzenia badań w Polsce” – powiedział prof. Żylicz, cytowany w komunikacie prasowym przesłanym mediom.

W centrach doskonałości MAB badania prowadzi 17 naukowców, którzy według rankingu Uniwersytetu Stanforda należą do 2 proc. najwybitniejszych na świecie specjalistów w swoich dziedzinach. W realizację innych projektów zaangażowanych jest również niemal 20 laureatów grantów European Research Council, uważanych za najbardziej prestiżowe w Europie. Wyniki badań finansowanych przez FNP zostały docenione przez środowisko międzynarodowe, co znalazło odzwierciedlenie w prawie 2 700 artykułach naukowych opublikowanych na łamach prestiżowych, międzynarodowych czasopism naukowych.

"Współpraca z ośrodkami na całym świecie była także istotna dla naszych beneficjentów ze względu na możliwość rozszerzenia know-how w zakresie zarządzania nauką" – podkreśla prof. Żylicz. Jak dodaje, właśnie dzięki temu "powstałe w naszym kraju centra doskonałości MAB dysponują nie tylko światowej klasy zapleczem technicznym, ale prowadzą swoją działalność zgodnie z najlepszymi wzorcami i standardami obowiązującymi w czołowych jednostkach badawczych na świecie".

Badacze wspierani przez FNP opracowali m. in. technologie diagnostyczne, zaawansowane lasery czy urządzenia wykorzystujące efekty kwantowe do prowadzenia precyzyjnych pomiarów. Znalazły lub wkrótce znajdą one szerokie zastosowanie w przemyśle. W ramach realizowanych projektów naukowcy nawiązali współpracę z ponad 100 partnerami biznesowymi.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną instytucją pozarządową typu non-profit. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera