Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
23.05.2023 aktualizacja 23.05.2023

Nabór do nowej edycji Międzynarodowych Agend Badawczych rusza 31 maja

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Od 31 maja można składać wnioski w konkursie na Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Celem jest uruchomienie w Polsce centrów doskonałości prowadzących badania naukowe o międzynarodowym znaczeniu i o dużym potencjale wdrożeniowym.

Nabór wniosków w działaniu Międzynarodowe Agendy Badawcze jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Łączny budżet wynosi ponad 445 mln zł. W jego ramach ma być sfinansowanych ok. 12 projektów badawczych, które mogą trwać do 2029 roku.

Jak przekazała PAP FNP, Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) to inicjatywa skierowana do wybitnych naukowców z Polski i z zagranicy, którzy chcą uruchomić w Polsce nowe (lub rozwinąć już istniejące) centra naukowe. Centra mają zająć się problemami badawczymi istotnymi z punktu widzenia nauki, gospodarki i społeczeństwa, z wykorzystaniem wiedzy naukowców z różnych dziedzin nauki, w tym z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, tak, aby stać się rozpoznawalnymi ośrodkami w swojej dziedzinie na świecie.

Celem ośrodków jest opracowywanie przewodnich rozwiązań na światowym rynku innowacji, dlatego efekty prowadzonych badań powinny mieć wysoki potencjał wdrożeniowy - sprecyzowano w komunikacie.

"Potrzebujemy w Polsce ośrodków badawczych, które będą rozpoznawalne na międzynarodowej arenie naukowej i będą w stanie przyciągać do pracy w naszym kraju najzdolniejszych badaczy z całego świata. Finansowane z funduszy UE działanie MAB daje szansę na realizację tego celu” – powiedział cytowany w komunikacie prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

W informacji przesłanej przez FNP napisano, że w MAB kładzie szczególny nacisk na współpracę międzynarodową. Ma być ona korzystna nie tylko dla zwiększenia potencjału naukowego jednostki, ale także dla rozwoju innowacji.

Dofinansowanie będzie można otrzymać na prace badawczo-rozwojowe, obejmujące również badania przemysłowe lub eksperymentalne, realizowane z co najmniej jedną zagraniczną jednostką naukową w charakterze partnera instytucjonalnego i obejmujące zakres tematyczny mieszczący się w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Oferta kierowana jest do wszystkich dziedzin nauki.

31 maja br. zostaną uruchomione dwa nabory. Pierwszy jest przeznaczony dla wnioskodawców, którzy uzyskali dofinansowanie w ramach ostatniego konkursu Horyzontu Europa w obszarze „Widenning participation – Teaming for Excellence” lub otrzymali w tym konkursie tzw. Seal of Excellence. W tym naborze wnioskodawcy mogą aplikować o środki w wysokości do ok. 37 mln zł na jeden projekt (8 mln euro).

Drugi nabór jest skierowany do pozostałych wnioskodawców, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 30 mln zł na projekt.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie FNP: www.fnp.org.pl.

FNP już wcześniej wspierała realizację MAB w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Dotąd uruchomiono 14 jednostek prowadzących projekty, które rozwijają w naszym kraju zaawansowane prace badawcze z takich obszarów jak np. badania nad szczepionkami przeciwnowotworowymi, opracowywanie nowych materiałów czy diagnostyki i leczenia chorób oczu.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024