Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
28.04.2023 aktualizacja 28.04.2023

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła nowe programy wsparcia dla naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowe programy wsparcia dla naukowców, które będą finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), ogłosiła w czwartek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Jak wyjaśniła FNP, celem projektów będzie rozwój badań naukowych o wysokim potencjale innowacyjnym i społecznym, a także wspieranie komercjalizacji wyników. Fundacja chce wesprzeć ponad 250 projektów z różnych dziedzin nauki, które będą realizowane w organizacjach badawczych w całym kraju.

Nowe programy FNP mają również na celu wsparcie współpracy międzynarodowej, zacieśnienie współpracy między nauką a przedsiębiorcami oraz przyciągnięcie do Polski i wsparcie najzdolniejszych naukowców w polskim środowisku badawczym.

"Nowa unijna perspektywa to wielka szansa dla rozwoju nauki w naszym kraju. Cieszymy się, że Fundacja na rzecz Nauki Polskiej będzie nadal mogła wspierać wybitnych naukowców, realizujących badania na najwyższym światowym poziomie dzięki środkom, jakie są zaplanowane w programie FENG" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

"Nasze programy mają też pomóc budować centra doskonałości naukowej, rozwijać międzynarodowe zespoły naukowe wspierające karierę młodych naukowców oraz zacieśniać współpracę z ośrodkami badawczymi w Polsce i za granicą. Bardzo nam również zależy na tworzeniu w Polsce atrakcyjnych miejsc pracy zarówno dla polskich badaczy, jak i dla tych, którzy pracują obecnie za granicą niezależnie od narodowości" - dodał.

Naukowcy będą mogli zawalczyć o środki w ramach programów: FIRST TEAM (łączny budżet 253 mln zł), Proof of Concept (102 mln zł), Międzynarodowe Agendy Badawcze (445 mln zł), TEAM-NET (178 mln zł). Fundacja planuje też uruchomienie programu PRIME. Będzie on, jak podaje FNP, unikalną w Polsce ofertą dla naukowców, którzy stworzą zespoły projektowe zdolne do wprowadzenia pomysłu na rynek w dowolnej formie, zwłaszcza poprzez założenie spin-offów.

Nowe programy mają być finansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O środki będą mogli starać się naukowcy i grupy naukowców reprezentujący wszystkie dziedziny wiedzy, prowadzący wysokiej klasy badania o dużym potencjale komercjalizacji. Finansowanie będzie przyznawane w drodze konkursu.

Dodatkowe informacje i harmonogram naborów do konkursów w poszczególnych programach znajduje się na stronie internetowej FNP: www.fnp.org.pl.

FNP to instytucja wspierająca rozwój nauki w Polsce. Jest największym w naszym kraju pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. W ciągu 32 lat istnienia wsparła prace ponad 10 tys. polskich naukowców. Przyznaje także dorocznie Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które uznawane są za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024