Uczelnie i instytucje

Przy Politechnice Opolskiej powstanie nowoczesny, wielopoziomowy parking

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tak spektakularna zdolność reakcji na potrzeby studentów jest wyjątkowa - powiedział w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który przekazał władzom Politechniki Opolskiej symboliczny czek na budowę wielopoziomowego parkingu dla studentów.

W poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek przekazał na ręce rektora Politechniki Opolskiej prof. Marcina Lorenca symboliczny czek o wartości 10 milionów złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na budowę na terenie drugiego kampusu uczelni nowoczesnego, wielopoziomowego parkingu dla studentów.

"Odpowiadamy na oczekiwania i potrzeby naszych studentów, którzy wielokrotnie sygnalizowali nam problem z parkowaniem na terenie drugiego kampusu przy ul. Prószkowskiej po tym, jak na połowie placu powstał chiński ogród. Planujemy zagospodarować także drugą cześć placu, aby było tam jak najwięcej zieleni. Zależy nam, żeby było to miejsce, z którego będą korzystać nasi studenci, ale także okoliczni mieszkańcy. Jeżeli z centrum kampusu zniknie parking, musimy wygospodarować miejsce, gdzie studenci i pracownicy będą mogli parkować samochody. Tak powstał pomysł wielopoziomowego parkingu" - powiedział prof. Marcin Lorenc.

Zdaniem wiceministra, decyzja władz opolskiej uczelni jest czymś wyjątkowym w skali kraju.

"Tak spektakularna zdolność reakcji na potrzeby studentów jest wyjątkowa. Z reguły tak jest, że władze uczelni o problemie wiedzą, ale dialog ze studentami, który zamienia się na inwestycję, jest naprawdę rzadkością. Studenci wiedząc, że są partnerem, mają dodatkową motywację, żeby się jeszcze bardziej z uczelnią utożsamiać" - zauważył wiceminister Murdzek.

Zwrócił także uwagę na osiągnięcia opolskiej uczelni, które znajdują odzwierciedlenie w międzynarodowych rankingach.

"Dynamika rozwoju uczelni jest precedensowa. Międzynarodowe, obiektywne rankingi wskazują wysoką pozycję Politechniki Opolskiej. Ostatnie zestawienie mówi o tym, że w gronie 2 proc. elity naukowej świata jest dziewięciu naukowców tej uczelni. Dlatego cieszę się, że władze politechniki inwestują w nowe laboratoria, ale także poprawiają warunki pracy i nauki" - dodał Wojciech Murdzek.

Budynek - w koncepcji "zaprojektuj i wybuduj" - powstanie od strony ulicy Chmielowickiej na terenie starych, wojskowych garaży. Prace mają potrwać do 20 miesięcy. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera