Pełna skóra wyhodowana w laboratorium

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcom udało się wyhodować skórę, która ma wszystkie trzy warstwy typowe dla naturalnego pierwowzoru. Ma szansę umożliwić leczenie trudnych ran bez pozostawiania blizn.

Zespół z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (USA) poinformował o potencjalnie przełomowym dokonaniu z dziedziny medycyny regeneracyjnej. Naukowcy przedstawili sztucznie hodowaną, uzyskiwaną metodą biodruku skórę, która może pozwolić na skuteczne leczenie ciężkich ran.

Od długiego czasu duże nadzieje wiązane są z badaniami nad regeneracją skóry. Takie metody mogą pomagać ofiarom poparzeń, żołnierzom czy ludziom z ciężkimi chorobami tego narządu.

Obecnie stosowane sztucznie hodowane przeszczepy, jeśli nawet umieszczane są w ciele ofiary permanentnie, to nie mają wszystkich elementów, nawet wszystkich warstw naturalnej skóry, co prowadzi m.in. do zniekształceń w wyglądzie.

W badaniu opisanym na łamach periodyku „Science Translational Medicine”, z 6 głównych rodzajów komórek tego organu naukowcy stworzyli skórę o pełnej grubości zbudowaną ze wszystkich typowych dla niej warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

W badaniach na zwierzętach, po przeszczepieniu do żywego organizmu, w takiej skórze powstały naczynia krwionośne, a narząd zachowywał się podobnie do naturalnego.

Dodatkowe eksperymenty pokazały wsparcie w leczeniu ran – lepiej się zasklepiały, powstawało więcej kolagenu, powstawało mniej blizn.

„Całościowe leczenie skóry to znaczne wyzwanie kliniczne, dotyczące milionów ludzi na całym świecie i z ograniczonymi opcjami” – mówi kierujący badaniami prof. Anthony Atala.

„Uzyskane wyniki pokazują, że stworzenie ludzkiej skóry o pełnej grubości jest możliwe i sprzyja szybszemu gojeniu oraz uzyskiwaniu bardziej naturalnego wyglądu” – podkreśla.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera