Rok akademicki 2023/2025 zainaugurowano w środę na największej technicznej uczelni w regionie - Politechnice Śląskiej. Na uczelni kształcenie rozpoczyna ponad 5,8 tys. studentów pierwszego roku.
To 79. inauguracja na największej w regionie uczelni technicznej. Na Politechnice Śląskiej w roku akademickim 2023/2024 kształcenie rozpoczyna ponad 5,8 tys. żaków z Polski oraz z zagranicy.
"Jest to bardzo dużo, bo jest to mniej więcej o blisko 13 proc. więcej niż w stosunku do roku ubiegłego. Jest to bardzo duże osiągnięcie naszej uczelni" - powiedział PAP rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Jak dodał jest to zasługa modernizacji programów studiów i otwartego podejścia do kształcenia.
Politechnika Śląska od tego roku zapewniła podobny program nauczania dla studentów wszystkich kierunków pierwszego roku. Dzięki temu student, któremu nie spodobał się kierunek, na jakim jest, będzie mógł po pierwszym roku zmienić go na inny.
"Został wprowadzony nowy system kształcenia, czyli tak zwane +zielone kierunki+, które mają wspólny rdzeń. Przedmioty inżynierskie, które są realizowane w murach Politechniki Śląskiej będą odbywały się na pierwszym roku, żeby poznać różne dyscypliny naukowe, które oferuje uczelnia. Później po pierwszym roku łatwo, bez nadrabiania zaległości programowych móc zapisać się na kierunek, który nas zainteresował" - opisała przewodnicząca samorządu studenckiego Katarzyna Ptaszyńska.
Na uroczystą inaugurację roku akademickiego w Politechnice Śląskiej zaproszony został rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, który podkreślił jak ważna jest współpraca międzyuczelniana.
"To jest taki moment po latach pandemii, ale jeszcze w czasie trwania wojny w Ukrainie, powinniśmy bardzo gruntownie przemyśleć, jakiego typu zalety i wady ma nasz system edukacji - zarówno na poziomie szkoły podstawowej, średniej, jak i w szkolnictwie wyższym" - powiedział prof. Popiel. "Ta refleksja powinna wybrzmieć jeszcze głośniej w dni, kiedy otwieramy nowy rok akademicki" - dodał.
Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju, kształci na blisko 60 kierunkach i w 200 specjalnościach. Prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku.
Sejm Śląski w 1929 r. rozpoczął formalne starania związane z budową i organizacją Politechniki Śląskiej w Katowicach, ale nie udało się ich sfinalizować przed wybuchem II wojny światowej. Do planów powrócono w pierwszych miesiącach 1945 r., 26 lutego powołano tymczasową Komisję Organizacyjną Politechniki Śląskiej. 24 maja 1945 r. Prezydium Krajowej Rady Narodowej wydało dekret powołujący Politechnikę Śląską.
Pierwsza inauguracja roku akademickiego Politechniki Śląskiej odbyła się 29 października 1945 r. Naukę rozpoczęło wówczas 2750 studentów. Plany i programy studiów były oparte na wzorach zaczerpniętych z Politechniki Lwowskiej. Również kadrę profesorską Politechniki Śląskiej tworzyli w głównie byli pracownicy Politechniki Lwowskiej. Doskonała kadra profesorska była od początku jednym z najsilniejszych atutów gliwickiej uczelni.(PAP)
Nauka w Polsce, Julia Szymańska
jms/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.