Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
04.10.2023 aktualizacja 04.10.2023

Od nowego roku akademickiego na AGH działa Wydział Informatyki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie 1 października powstał nowy Wydział Informatyki (WI). Zastąpił on dotychczasową jednostkę - Instytut Informatyki, funkcjonujący do tej pory w ramach Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH.

„Do grona szesnastu naszych dotychczasowych jednostek podstawowych dołącza dziś Wydział Informatyki. Wyodrębnienie się osobnego wydziału w dyscyplinie informatyki to efekt wytężonej pracy i ponad 40 lat doświadczenia w prowadzeniu dydaktyki przez dotychczasowy Instytut” - podkreślił rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany w komunikacie prasowym uczelni. Jego zdaniem decyzja dotycząca utworzenia osobnego wydziału, w którym rozwijane będą zagadnienia związane z informatyką "umocni tę dyscyplinę i sprawi, że specjaliści opuszczający mury uczelni będą jeszcze lepiej przygotowani do pełnienia roli programistów, analityków czy administratorów sieci".

Jak poinformowała uczelnia, „w nowej formule Wydział Informatyki będzie realizował kształcenie na kierunkach studiów, takich jak Informatyka oraz Informatyka - Data Science”. Natomiast wspólnie z innymi wydziałami realizowane będzie kształcenie na kierunkach: Cyberbezpieczeństwo (wspólnie z Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) oraz Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce (wspólnie z Wydziałem Humanistycznym oraz Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).

„Tworząc nowy wydział stawiamy na rozwój badań w IT we współpracy z innymi jednostkami zajmującymi się podobnymi zagadnieniami. Nasze działania ukierunkowane są na podkreślenie istotności tej tematyki na poziomie AGH oraz prężny rozwój współpracy, np. w obszarze sztucznej inteligencji, z jednostkami wewnętrznymi, instytucjami krajowymi, jak i zagranicznymi” - wyjaśnił prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, pomysłodawca wyodrębnienia nowego wydziału, cytowany w informacji prasowej.

Od kilku lat najpopularniejszymi wśród kandydatów na studia kierunkami, z największą liczbą osób na miejsce, są te z branży IT. Podobnie wśród kierunków z największą liczbą podań - także dominują kierunki informatyczne.

Jak podała uczelnia, „w tegorocznej rekrutacji w pierwszym cyklu rekrutacyjnym na kierunek studiów Informatyka, prowadzonym na dotychczasowym Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a od października na nowym WI, kandydaci złożyli blisko tysiąc podań”.

Badania naukowe realizowane w dotychczasowym Instytucie Informatyki będą kontynuowane na nowym wydziale. Skupiają się one głównie na: szeroko rozumianych metodach sztucznej inteligencji, w szczególności stosowanych np. do przetwarzania języka naturalnego czy przetwarzania obrazów, systemach z obszaru Internetu Rzeczy, metodach symulacji zjawisk fizycznych czy systemach obliczeniowych. Wydział wesprze również działanie Centrum Technologii Bezpieczeństwa, w ramach którego realizowane są projekty polegające na opracowaniu i wdrażaniu specjalistycznego oprogramowania dla potrzeb bezpieczeństwa publicznego, w szczególności narzędzia wspierające analizę kryminalistyczną.

Jak zaznaczono, inną jednostką, która będzie ściśle współpracować z nowym wydziałem jest Centrum Cyberbezpieczeństwa - pierwsza tego typu jednostka w Polsce, która prowadzi działalność ekspercką i edukacyjną, a także prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie technologii dla cyberbezpieczeństwa.

Wydział Informatyki rozpoczyna działalność z ponad stuosobową kadrą (dotychczasowymi pracownikami Instytutu Informatyki), w tym z ponad dwudziestoma profesorami. Bazą lokalową będzie dotychczasowa siedziba Instytutu Informatyki, tj. budynek D-17 przy ul. Kawiory 21 w Krakowie. Jak zaznaczono w komunikacie AGH, „dotychczasowy Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji pozostaje pod niezmienioną nazwą”.

amk/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024