Uczelnie i instytucje

W Katowicach międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

Katowice, 29.09.2023. Przemarsz orszaków rektorskich ulicami miasta z okazji Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 w Katowicach, 29 bm. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Katowice, 29.09.2023. Przemarsz orszaków rektorskich ulicami miasta z okazji Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 w Katowicach, 29 bm. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Przedstawiciele siedmiu publicznych uczelni, tworzących Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki zainaugurowało w piątek wspólnie nowy rok akademicki.

Międzyuczelnianą uroczystość inauguracji roku akademickiego zorganizowano w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, do której orszak rektorski przeszedł ulicami miasta z katowickiego rynku.

Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni i lokalnych władz, jednym z kluczowych wydarzeń było przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tym prestiżowym wyróżnieniem, nadawanym przez stowarzyszenie EuroScience, po raz pierwszy uhonorowano polskie miasto akademickie.

"Ten tytuł jest bardzo prestiżowy. Projekt +Akademickie Katowice+ czyli uczelnie państwowe wyższe i wszystkie dookoła razem postanowiły ze sobą współpracować. Zawsze jest ta rywalizacja, ale teraz tutaj jest ta współpraca i jedność" - powiedział w rozmowie z PAP marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. "Uważamy, że nauka to jest przyszłość i kluczowy proces naszej transformacji" - dodał.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że "Katowice są miastem akademickim". W Katowicach funkcjonuje aż 7 uczelni wyższych, które tworzy Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. Konsorcjum powstało w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

"Co roku do Katowic przyjeżdża rzesza studentów, którzy tutaj studiują i korzystają z miasta, tworzą charakterystykę miasta młodego. Na tym nam najbardziej zależy, aby grono z tych osób, które studiują tutaj pozostali" - oświadczył prezydent Katowic.

"Inauguracja jest jeszcze większa niż w zeszłym roku. Jest to idealna okazja, aby wszystkie uczelnie spotkały się w jednym miejscu, nawiązały znajomości i razem uczestniczyły w tym wielkim dniu" - powiedziała wiceprzewodnicząca Parlamentu Studenckiego ds. dydaktyki i jakości kształcenia, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego Arleta Tryka.

Uczestnicy piątkowej uroczystości wysłuchali wystąpień rektorów oraz przedstawicieli samorządów studenckich i doktoranckich.

"Przy pięknej pogodzie rozpoczynamy nowy rok akademicki, ale rozpoczynamy go wspólnie. Studia w październiku zaczyna na samym Uniwersytecie Śląskim ponad sześć tysięcy studentów. To pokazuje jaką wartością dla miast są społeczności akademickie" - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego i lider Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki prof. Ryszard Koziołek.

"Wszystko jest już przygotowane do nowego roku akademickiego. Dzisiaj świętujemy, a od poniedziałku rozpoczynamy normalne zajęcia" - dodał rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr n. med. Tomasz Szczepański.

O przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki starali się przedstawiciele lokalnego samorządu i środowiska akademickiego uczelni publicznych mających siedziby w stolicy regionu. Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń roku 2024 rektorzy katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To 7 uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności. Potwierdzeniem tej współpracy jest właśnie wspólna inauguracja roku akademickiego.

Decyzja o wyborze Katowic została ogłoszona w grudniu 2021 r. Miasto Katowice zgłosiło swoją kandydaturę w 2021 r. razem z Uniwersytetem Śląskim, a starania wsparły inne katowickie uczelnie. Pod dokumentem powołującym Konsorcjum podpis złożyło 22 grudnia 2021 r. siedmiu rektorów reprezentujących Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach - jako lider oraz miasto Katowice jako strategiczny partner konsorcjum.

Oficjalna ceremonia przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki odbyła się lipcu zeszłego roku, podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie w Holandii - Europejskim Mieście Nauki 2022. Tytuł przyznaje od 2004 r. co dwa lata European Association for the Advancement of Science and Technology (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii) i przed Katowicami otrzymały go m.in. Barcelona, Dublin, Sztokholm oraz Leida. Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uznanym za Europejskie Miasto Nauki.

Jak deklaruje Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii, tytuł przyznawany jest w celu pogłębienia zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki w poszczególnych miastach europejskich. Ma także na celu ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera