Ponad 3 tys. ptaków zaobrączkowanych w ramach "Akcji Siemianówka"

Akcja Siemianówka: świstunka leśna. Fot. Krzysztof Deoniziak
Akcja Siemianówka: świstunka leśna. Fot. Krzysztof Deoniziak

Ponad 3 tys. ptaków, przede wszystkim pierwiosnków, rudzików i kapturków, ale też myszołowa czy puszczyki - udało się złapać i zaobrączkować podczas tegorocznego obozu ornitologicznego "Akcja Siemianówka" nad Zalewem Siemianówka (Podlaskie) na skraju Puszczy Białowieskiej.

"Akcja Siemianówka" organizowana jest od 2002 roku przez obrączkarzy oraz koło naukowe biologów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Ten jedyny w północno-wschodniej części kraju i jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce rozstawia się zawsze w okolicach Zalewu Siemianówka.

Obóz był rozstawiony od końca lipca do połowy września. Jak podsumował w rozmowie z PAP jeden z organizatorów dr Krzysztof Deoniziak z UwB, ten rok był dość specyficzny - ze względów technicznych trzeba było skrócić obóz o ponad miesiąc. Badacz ocenił jednak, że - mimo skrócenia obozu - był to ciekawy czas.

"Pogoda dopisała, wody w zalewie Siemianówka nie było tak dużo jak w poprzednich latach, więc szybko błoto się odsłoniło i bardzo dużo ptaków w okolicy obozu się pojawiało" - zrelacjonował biolog. Jego zdaniem również liczba zaobrączkowanych ptaków jest nieco wyższa niż w podobnym okresie w ubiegłych latach.

Podczas obozu wolontariusze i studenci, razem z licencjonowanymi obrączkarzami, sprawdzają rozstawione wcześniej siatki i pułapki tunelowe, a następnie schwytanym ptakom zakładają obrączki ze specjalnym numerem identyfikacyjnym. Podczas badań oznaczany jest gatunek i sprawdza się kondycję, a także otłuszczenie, czyli to, jaki zapas energii zgromadził dany osobnik. Zbierane są też pomiary biometryczne oraz waga, po czym ptaki wypuszczane są na wolność.

W ramach tegorocznego obozu udało się zaobrączkować ponad 3 tys. ptaków z ponad 60 gatunków - podał Deoniziak. Mówił, że w rozstawione sieci wpadały przede wszystkim pierwiosnki (zaobrączkowano ponad 500 osobników), rudzik (zaobrączkowanych ok. 400), kapturka (ok. 370 osobników). To - jak zaznaczył - "typowy zestaw, jaki dominuje co roku".

Wymienił, że obóz "odwiedzili" też przedstawiciele ptaków trzcinowych - jak trzcinniczek czy brzęczka, a także ptaków wodno-błotnych - jak kszyk, sieweczka czy biegus zmienny. "To też zawsze cieszy, bo to ptaki dość ładne, bardzo charyzmatyczne" - dodał biolog.

Z rzadszych ptaków Deoniziak wspomniał o krzyżodziobie świerkowym. Jak mówił, był to pierwszy taki ptak od 2008 roku, a w historii akcji zaobrączkowano ich sześć. W sieci złapał się też myszołów, trzeci w historii, ostatnie dwa zaobrączkowane zostały w 2004 roku. "Bardzo się cieszymy, bo te ptaki rzeczywiście rzadko się zjawiają" - zwrócił uwagę Deoniziak. Dodał, że z drapieżnych ptaków udało się też zaobrączkować krogulce i puszczyki zwyczajne.

"Teraz czekamy na wiadomości powrotne tych naszych ptaków zaobrączkowanych, które gdzieś tam akurat teraz w środkowej Europie, albo i dalej już są" - powiedział Deoniziak. W okresie jesienno-zimowym ptaki w drodze na swoje zimowiska odławiane są w kolejnych punktach obrączkowania ptaków, więc - jak zaznaczył badacz - jest możliwe, że takie informacje do nas spłyną.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Galeria (7 zdjęć)

  • Akcja Siemianówka: świstunka leśna. Fot. Krzysztof Deoniziak
    1/7
    Akcja Siemianówka: świstunka leśna. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: młode kosy. Fot. Krzysztof Deoniziak
    2/7
    Akcja Siemianówka: młode kosy. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: dzięcioł czarny. Fot. Krzysztof Deoniziak
    3/7
    Akcja Siemianówka: dzięcioł czarny. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: sójka. Fot. Krzysztof Deoniziak
    4/7
    Akcja Siemianówka: sójka. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: widok na wschodnią część zbiornika Siemianówka. Fot. Krzysztof Deoniziak
    5/7
    Akcja Siemianówka: widok na wschodnią część zbiornika Siemianówka. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: czaple białe, łyski, krzyżówki, płaskonosy, cyranki i inne wodno-błotne gatunki odpoczywające na wodach Siemianówki. Fot. Krzysztof Deoniziak
    6/7
    Akcja Siemianówka: czaple białe, łyski, krzyżówki, płaskonosy, cyranki i inne wodno-błotne gatunki odpoczywające na wodach Siemianówki. Fot. Krzysztof Deoniziak
  • Akcja Siemianówka: widok na wschodnią część zbiornika Siemianówka. Fot. Krzysztof Deoniziak
    7/7
    Akcja Siemianówka: widok na wschodnią część zbiornika Siemianówka. Fot. Krzysztof Deoniziak

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera