Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
25.09.2023 aktualizacja 26.09.2023

Na UwB zabezpieczono kolejne powierzchnie szklane, by ograniczyć kolizje ptaków

Fot. Krzysztof Deoniziak Fot. Krzysztof Deoniziak

Łącznie ponad 100 metrów kw. szklanych powierzchni na jednym z budynków należących do Uniwersytetu w Białymstoku zostało wyklejonych specjalną folią z kropkami, które mają ograniczyć kolizje ptaków. Wcześniej wyklejono szklane ściany jednego z budynków uczelni innowacyjną folią z UV.

Uniwersytet w Białymstoku prowadzi działania, które mają na celu ograniczenie kolizji ptaków z powierzchniami szklanymi. Kampus uczelni, a także inne budynki znajdują się w pobliżu parku i lasu, a zgodnie z projektem kampusu, wiele ścian budynków jest przeszklonych.

Krzysztof Deoniziak
Fot. Krzysztof Deoniziak

Od 2019 roku prowadzony jest przez studentów działających w Kole Naukowym Biologów i pracowników Wydziału Biologii monitoring budynków pod kątem kolizji ptaków - powiedział PAP dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB. Zaznaczył, że dzięki pozyskanym w ten sposób danym można było wytypować miejsca, które należy zabezpieczyć. Podkreślił, że problem kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami jest ogólnoświatowy, ale - jak zaznaczył - "najważniejsze, żeby spróbować poprawić tę naszą rzeczywistość, zauważyć ten problem i trochę ulżyć przyrodzie, która jest przez nas w wielu sferach życia niszczona"

Dzięki współpracy uczelni z Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym, pod koniec lipca udało się wykleić ok. 300 metrów kwadratowych szklanych powierzchni w kampusie. Zastosowano tam innowacyjną folię, która zawiera specjalny wzór w ultrafiolecie, widoczny dla ptaków. Jak podkreślano wówczas, białostocka uczelnia testuje tę folię jako pierwsza na dużych powierzchniach.

Obecnie koło biologów, dzięki dofinansowaniu Fundacji BOŚ, w budynku rektoratu wykleiło inną metodą ponad 20 okien o łącznej powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Deoniziak powiedział, że zastosowano specjalną folię ze wzorem z kropek, które oddalone są od siebie o kilka centymetrów. "W tym przypadku, jeśli ptaki widzą taki wzór, on jest gęsty, widoczny na szybie, to kalkulują, że nie są w stanie wlecieć w tę przestrzeń i pokonać tej przeszkody, dlatego nie wlatują w te szyby" - mówił Deoniziak.

Krzysztof Deoniziak
Fot. Krzysztof Deoniziak

W planach biologów jest wyklejenie folią z kropkami jeszcze w tym roku kolejnych szklanych powierzchni. Deoniziak wyliczył, że przybędzie kolejnych ok. 100 metrów kw. zabezpieczonych w ten sposób powierzchni.

Naukowcy i studenci nadal nieustannie prowadzą monitoring, także tych wyklejonych folią powierzchni. Deoniziak powiedział, że jeśli chodzi o tę dużą, ponad 300-metrową powierzchnię, to są widoczne pierwsze efekty - kolizji ptaków ze szklanymi ścianami było zdecydowanie mniej. Mówił, że okres wakacji i wczesnej jesieni to najtrudniejszy czas, bo z jednej strony młode ptaki wylatują wtedy z gniazd, a z drugiej strony - rozpoczyna się okres migracji, co wiąże się z intensywnym przemieszczaniem się ptaków. "Cieszy, że tych kolizji odnotowano naprawdę mniej, ale monitoring i badania nadal będą prowadzone" - dodał naukowiec.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023