W środkowej Portugalii znaleziono menhir, który przed co najmniej 4 tysiącami lat służył do celów związanych z kultem. Kamienny posąg znajduje się w pobliżu miasta Coimbra.
Menhir został znaleziony we wschodniej części masywu górskiego Serra de Leomil, w pobliżu miejscowości Aldeia de Nacomba.
Zlokalizowany w pobliżu Coimbry kamienny posąg to budowla o wysokości 1,36 m, która liczy sobie około 4000 lat - sprecyzowali archeolodzy z uniwersytetu w Coimbrze w przekazanym mediom komunikacie.
W pierwszej połowie września przeprowadzono szczegółowe badania archeologiczne tego obiektu. Odbyły się one we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w niemieckim Fryburgu. W najbliższych miesiącach można się spodziewać precyzyjnego określenia wieku kamiennego posągu.
Z dotychczasowych ustaleń badaczy wynika, że menhir powstał na wysokości 955 m. Do jego przygotowania posłużyły narzędzia wykonane z kamienia, drewna oraz kości zwierząt.
Badacze chcą określić, do jakiego kultu służyła kamienna budowla.
W regionie środkowej Portugalii, gdzie leży Coimbra, stosunkowo rzadko znajdowano wcześniej menhiry.
Menhiry znalezione dotychczas w Portugalii to w większości przypadków posągi usytuowane w regionie Algarve, w południowej części tego kraju. W ostatnich latach znajdowano je m.in. w gminach południowej i południowo-zachodniej Portugalii, takich jak Lagos, Lagoa, Vila do Bispo oraz w Aljezur.
Podczas tegorocznego sezonu letniego w miejscowości Sotavento, w Algarve, zespół portugalskich archeologów odkrył menhir, który liczy 5500 lat. Naukowcy twierdzą, że ten kamienny posąg służył mieszkańcom regionu do kultu płodności.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.