Uczelnie i instytucje

Kujawsko-pomorskie/ Politechnika Bydgoska i AKSiM będą kształciły lekarzy; w Toruniu już od października

Adobe Stock
Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o otwarciu kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. PAP ustaliła, że w Toruniu kierunek ma wystartować już w październiku, a w Bydgoszczy rok później. Na roku ma być po 60 studentów.

"Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało właśnie pozytywną opinię na nowe kierunki lekarskie w następujących uczelniach: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu" - napisało na platformie X (Twitter) MEiN.

Kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu AKSiM w Toruniu (uczelnia założona przez ojców redemptorystów) dr n. med. Rafał Spachacz powiedział PAP, że rekrutacja na kierunek lekarski w tej uczelni ruszy już w środę.

"Chcemy wystartować w październiku, w rozpoczynającym się niedługo roku akademickim 2023/2024. AKSiM ma już doświadczenie w kształceniu w zawodach medycznych, bo mamy już pierwszych absolwentów trzyletnich studiów pielęgniarskich. Nie zdradzę żadnej tajemnicy, mówiąc, że nasi absolwenci mieli po ukończeniu studiów 2-3 oferty pracy, a personel współpracujący z nimi w szpitalach bardzo chwalił tych młodych ludzi" - wskazał dr n. med. Spachacz.

Podkreślił, że w rozpoczynającej się rekrutacji uczelnia stworzy 60 miejsc na kierunku lekarskim. Jak zapewnił w AKSiM za kształcenie odpowiadali będą głównie profesorowie belwederscy, często uznane w kraju, a także za granicą autorytety w określonych specjalnościach medycznych.

Kształcenie ma się odbywać na bazie współpracy z oddziałami klinicznymi m.in. szpitali wojewódzkiego i miejskiego w Toruniu, a także szpitali resortowych m.in. w Bydgoszczy.

"Jestem przekonany, że podobnie jak kierunek pielęgniarski na AKSiM, także i kierunek lekarski będzie się cieszył dużą popularnością i szybko zyska uznanie. My w kształceniu stawiamy także na bardzo ważny wymiar wartości. Wszyscy byśmy chcieli — trafiając do szpitali, aby leczyli nas ludzie empatyczni, mający zrozumienie dla problemów drugiego człowieka. Dlatego program studiów będzie tak skonstruowany, aby zadbać w czasie edukacji także o odpowiednią formację młodych ludzi, bo bycie lekarzem to misja, powołanie i służba" - dodał dr n. med. Spachacz.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich otrzymała we wtorek z Ministerstwa Zdrowia pozytywną opinię wniosku w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego i przekazaniu dokumentacji do Ministerstwa Edukacji i Nauki poinformował PAP prorektor uczelni prof. Szymon Różański. Zaznaczył, że kolejne etapy to opinia Państwowej Komisji Akredytacyjnej i decyzja MEiN.

Zgodnie z założeniami władze Politechniki Bydgoskiej planują w grudniu 2023 r. powołać Wydział Medyczny, a w październiku 2024 r. rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim grupy 60 studentów.

Politechnika ma zapewnioną bazę kliniczną. Rada Miasta Bydgoszczy wiosną przyjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu uczelni – po uzyskaniu zgody MEiN na uruchomienie kierunku – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy.

Uczelnia zawarła także umowy o współpracy z 11 szpitalami i innymi placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i odbywać praktyki m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu i Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Chęć pracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.

Sprawy proceduralne związane z uruchomieniem kierunku medycznego Politechnika Bydgoska rozpoczęła 23 lutego, kiedy senat uczelni przyjął uchwałę w tej sprawie. Projekt spotkał się z przychylnością goszczącego na uczelni 24 lutego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, a także odwiedzającego uczelnię 11 marca ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Politechnika, po półrocznych przygotowaniach, 17 sierpnia skierowała wniosek w sprawie otwarcia kierunku do MEiN.

W Bydgoszczy działa Collegium Medicum, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Collegium Medicum powstało 2004 r., gdy bydgoska Akademia Medyczna została włączona do UMK. Do CM UMK należą dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy. (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera