Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
20.04.2023 aktualizacja 20.04.2023

Minister Czarnek: Mamy w planie stworzenie programu dla uczelni, które podjęły się kształcenia lekarzy

20.04.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji „Elbląg PUBLIC HEALTH”: zdrowie, edukacja, nauka, którą zorganizowała Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, 20 bm. Celem spotkania jest przeprowadzenie interdyscyplinarnej dyskusji z udziałem ekspertów z obszarów zarządzania opieką zdrowotną oraz edukacji medycznej, w kontekście braków kadrowych w jednostkach opieki zdrowotnej w Polsce. PAP/Tomasz Waszczuk 20.04.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji „Elbląg PUBLIC HEALTH”: zdrowie, edukacja, nauka, którą zorganizowała Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, 20 bm. Celem spotkania jest przeprowadzenie interdyscyplinarnej dyskusji z udziałem ekspertów z obszarów zarządzania opieką zdrowotną oraz edukacji medycznej, w kontekście braków kadrowych w jednostkach opieki zdrowotnej w Polsce. PAP/Tomasz Waszczuk

Mamy w planie stworzenie specjalnego programu wsparcia dla tych uczelni, które podjęły się kształcenia kadr lekarskich – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreśli, że kształcenie na tym kierunku wymaga inwestycji, a państwo musi postarać się wspomóc te uczelnie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w czwartek wziął udział w I Konferencji "Elbląg Public Health: zdrowie, edukacja, nauka". Konferencję zorganizowała Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

"Mamy w planie, wszystko zależy od wojny, od tego, co się będzie działo na Ukrainie, stworzenie specjalnego programu wsparcia dla tych uczelni, które podjęły się bardzo trudnego zadania i bardzo kosztownego zadania kształcenia kadr medycznych. To są bardzo kosztowne kierunki" – powiedział Czarnek.

Zaznaczył, że państwo pozwoliło w ostatnich latach na uruchamianie kierunków lekarskich poza uczelniami medycznymi, pozwoliło na uruchamianie kierunków lekarskich w wielu innych ośrodkach, dlatego "musi też postarać się wspomóc uczelnie, żeby inwestycje koniecznego do tego, żeby kadra lekarska była kształcona na wysokim poziomie mogły być zrealizowane".

Wskazał też, że otwieranie kierunków lekarskie na innych uczelniach niż medyczne nie obniży jakości usług zdrowotnych.

"My to robimy po to, by jakość świadczonych usług zdrowotnych była na wyższym poziomie, bo nic tak dobrze nie robi (...) jak zdrowa konkurencja" – podkreślił.

Według niego "umożliwienie kształcenia w zawodzie lekarza na wielu innych uczelniach (...) sprzyjać będzie podwyższeniu jakości świadczonych usług zdrowotnych".

Czarnek przypomniał, że według różnych szacunków w Polsce brakuje od 30 do 60 tys. lekarzy. Stąd jak mówił zmiana przepisów, dzięki czemu w roku akademickim 2022/2023 siedem uczelni uzyskało pozwolenie ministra edukacji i nauki na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Zauważył, że w większości są to uczelnie w dużych byłych miastach wojewódzkich, gdzie funkcjonują szpitale wojewódzkie.

Przypomniał, że takie działania spowodowały zwiększenie liczby miejsc na pierwszym roku studiów lekarskich w ciągu zaledwie 5-6 lat o blisko 60 proc., z 5,3 tys. w 2015 r. do 8,5 tys. w 2022 r.

Uczestniczący w elbląskiej konferencji szef resortu zdrowia Andrzej Niedzielski zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne, bo "stoimy przed ogromnym wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa", a choroby przewlekłe "wymagają permanentnej opieki" nad pacjentem".

Ocenił, że popyt na opiekę medyczną rośnie w tempie wykładniczym. Tym samym trzeba się spodziewać, że w najbliższych latach proces ten będzie przyspieszał, a gdy patrzymy na podaż usług, to mamy kryzys kadrowy.

"To jest główny element, który determinuje czas oczekiwania do specjalisty, to, jak postrzegamy dostępność do systemu opieki medycznej" – wskazał Niedzielski, mówiąc, że zwiększanie liczby miejsc na kierunkach medycznych i otwieranie kierunków lekarskich na uczelniach przyniosą zyski za 10 lat.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do 7 proc. PKB i wzrost wynagrodzeń "opanowały zjawisko wyjazdu lekarzy z Polski". Ocenił, że gwarancje wynagrodzeń są na tyle atrakcyjne z punktu widzenia innych państw, że mamy do czynienia z dodatnim bilansem.

"W ciągu ostatniego ponad roku pojawiło się w Polsce ponad 4 tys. lekarzy z Białorusi i Ukrainy. Jest to bardzo realne wsparcie systemu, które na krótką chwilę, dopóki nie zaczną działać te efekty edukacyjne, pomaga stabilnie działać systemowi opieki zdrowotnej" – zaznaczył.

Podkreślił, że odpowiedzią na potrzeby w chwili obecnej jest koordynacja w zdrowiu publicznym. Wskazał, że resort wprowadza koordynację na poziomie Krajowej Sieci Onkologicznej, Krajowej Sieci Kardiologicznej i w systemie podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezes Agencji Badań Naukowych Radosław Sierpiński powiedział, że w najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie konkurs na badania epidemiologiczne i badania w zakresie zdrowia publicznego. "Lokalna społeczność będzie mogła skorzystać z najnowocześniejszych badań. Do końca roku mam nadzieję pojawi się konkurs na centrum badań naukowych i dołączycie do sieci placówek wykonujących badania kliniczne"– wskazał.

Prezes NFZ Filip Nowak podkreślił, że uruchomienie kierunku lekarskiego w Elblągu wskazuje, że "determinacja i zapał może spowodować osiągnięcie celu, który służy społeczeństwu". "To dobre miejsce do nauki, które gwarantuje dobrą pracę i godne pieniądze"– zaznaczył.

Konferencję "Elbląg Public Health" zorganizowała Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Celem spotkania jest przeprowadzenie interdyscyplinarnej dyskusji z udziałem ekspertów od zarządzania opieką zdrowotną i od edukacji medycznej w kontekście braków kadrowych w jednostkach opieki zdrowotnej w Polsce.

W Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu od roku akademickiego 2022/23 uruchomiono kierunek lekarski, na którym studiuje 58 studentów. Ponadto studenci kształcą się w Akademii na kierunkach: pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, położnictwo i zdrowie publiczne. Na uczelni studiuje 2,3 tys. studentów. (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024