Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
20.08.2023 aktualizacja 20.08.2023

Politechnika Bydgoska złożyła wniosek do MEiN o uruchomienie kierunku lekarskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Bydgoska w piątek skierowała do Ministerstwa Edukacji i Nauki wniosek wraz z dokumentacją o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim od października 2024 r. - poinformował w czwartek prorektor uczelni prof. Szymon Ł. Różański.

Wniosek wraz z załącznikami liczy 2696 stron. Zawiera m.in. program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim.

Politechnika ma zapewnioną bazę kliniczną. Rada Miasta Bydgoszczy wiosną przyjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu uczelni – po uzyskaniu zgody MEiN na uruchomienie kierunku – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Politechnika zawarła także umowy o współpracy z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i odbywać praktyki m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Ma jeszcze zostać podpisana umowa z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Chęć współpracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.

"Jako uczelnia na przestrzeni lat zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby Bydgoszczy i regionu. Tak jest również w przypadku medycyny. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej m.in. z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji" - powiedział cytowany w komunikacie rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

W grudniu 2023 roku uczelnia planuje powołanie Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów. (PAP)

Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024