Powstała ekologiczna podpałka z odpadów po wypaleniu ziaren kawy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie wykorzystali łuski kawy, aby stworzyć podpałkę do grilla i kominków.

Łuski kawy są niezwykle delikatnym, lekkim i tłustawym odpadem. Jak poinformował ZUT na swoich stronach internetowych, o ich wykorzystanie do naukowców zwróciła się jedna ze szczecińskich palarni kawy. Zespół prof. Katarzyny Wilpiszewskiej z ZUT dodał do łusek kawy spoiwo (stearynę i/lub parafinę i/lub wosk sojowy i/lub wosk palmowy i/lub wosk pszczeli), a całość sprasował w podwyższonej temperaturze.

„Dodanie spoiwa poprawiło właściwości hydrofobowe i palność podpałki. Dzięki temu badacze ZUT otrzymali płytki, które po pocięciu mogą służyć jako podpałka, np. do grilla czy kominków” - podała uczelnia.

Badania trwały kilka miesięcy, a zakończyły się w pierwszym półroczu 2021 r. Oprócz prof. Katarzyny Wilpiszewskiej nad rozwiązaniem pracowała także mgr inż. Dorota Skowrońska oraz prof. Krzysztof Kowalczyk z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Jak poinformowała uczelnia, Urząd Patentowy RP udzielił patentu na ten wynalazek. Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT będzie teraz szukać możliwości jego komercjalizacji.(PAP)

amk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera