Już w poniedziałek rusza Lubelski Festiwal Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży, Rok Mikołaja Kopernika czy sztuczna inteligencja to tylko niektóre z tematów, do których nawiążą projekty Lubelskiego Festiwalu Nauki 2023. Na uczestników czeka ponad 1300 projektów. Impreza potrwa od 18 do 24 września.

Lubelski Festiwal Nauki już po raz 19. organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni wyższych – KUL, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy oraz Miasto Lublin.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka dla przyszłości” i rozpocznie się w poniedziałek 18 września 2023 spektaklem „Sztukmistrz z Lublina” w wykonaniu studenckiego Teatru ITP. Festiwalowe wydarzenia potrwają do 24 września, a ich punktem kulminacyjnym będzie tradycyjnie Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się 23 września w na terenie Targów Lublin.

"Festiwal to niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać reprezentujących różne dziedziny wybitnych naukowców i ekspertów lubelskiego środowiska naukowego oraz przedstawicieli instytucji współtworzących z nami Festiwal" – komentuje s. dr hab. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr KUL, który jest głównym organizatorem tegorocznego festiwalu.

W programie Festiwalu nie zabraknie wydarzeń specjalnych, m.in. w ramach dnia specjalnego „Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?” odbędzie się spotkanie nt. cyberpsychologii pozytywnej z zaproszonymi gośćmi z Centre for Positive Psychology and Health w Irlandii - badaczami wprowadzającymi aplikacje oparte na AI w trosce o ludzki dobrostan, tj. dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Z kolei do Roku Mikołaja Kopernika nawiązuje wydarzenie pt. "Spojrzenie w kosmos", które pozwoli nie tylko bliżej poznać fenomen badacza, który zmienił postrzeganie przez ludzi otaczającego ich świata, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację.

Każda z uczelni współtworzących Festiwal przygotowała swoje projekty. Na KUL będzie można m.in. dowiedzieć się, czy wynalazki są dziełem przemyślanej wiedzy, przypadku, czy też może błędu, nauczyć się robić kosmetyki lub wziąć udział w warsztatach z podstaw astronawigacji, podczas których będzie można dowiedzieć się jak dotrzeć do celu bez pomocy elektroniki takiej jak np. GPS. – Będzie można także rozwiązać zagadkę kryminalną i zostać następcą Sherlocka Holmesa oraz poznać prawa i obowiązki osób tworzących wspólnotę sąsiedzką – informuje dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynator uczelniany z KUL.

Politechnika Lubelska zaprasza m.in. na pokazy systemów wizyjnych oraz automatyki budynkowej, która pozwala sterować inteligentnym domem na odległość. Na politechnice będzie można uczestniczyć w projektach dotyczących ich aplikacji w różnych nieoczywistych projektach badawczych, jak choćby powstawaniu komórek macierzystych. "Zaprezentujemy także prototypowy pojazd napędzany wodorem, który umożliwia pokonanie 400 km na metrze sześciennym wodoru" – mówi dr Małgorzata Ciosmak.

UMCS zaprasza m.in. na spotkania z robotami, podczas których będzie można dowiedzieć się jak widzi, słyszy, a nawet … czuje robot. Projekty umożliwią także poznanie robotów edukacyjnych, które pomogą stworzyć własny utwór muzyczny. Podczas pokazów eksperymentów chemicznych studenci pokażą jak wywołać Dżina z butelki, stworzyć smoczą krew i chemicznego kameleona.

Uniwersytet Medyczny przygotował szereg projektów związanych z profilaktyką i edukacją zdrowotną – mówi koordynatorka uczelniana dr Monika Jakubiak-Hulicz. Będzie można m.in. dowiedzieć się, czym jest sen i dlaczego jest tak dla nas istotny, skoro przesypiamy aż 1/3 naszego życia, a także poznać techniki prostych ćwiczeń oddechowych i nauczyć się, jak efektywnie oddychać. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję porozmawiać o otyłości na poważnie, oraz dowiedzieć się jak zostać dawcą szpiku czy poznać podstawy języka migowego. Najmłodsi zaś w „Szpitalu pluszowego misia…” będą mogli wcielić się w rolę zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym uczestnicy dowiedzą się co mogą, a czego nie powinni jeść zwierzęta domowe, a także - czy warto jeść owady i jak smakuje świerszcz w czekoladzie. Na chętnych czekają zajęcia z leśnego surviwalu oraz z projektowania japońskich suchych ogrodów. Będzie można również wcielić się w detektywa i poznać rolę śladów biologicznych w śledztwie.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

    Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera