Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Otwarto Wydział Medyczny na Politechnice Wrocławskiej

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Na Politechnice Wrocławskiej zainaugurowano działalność Wydziału Medycznego. 60 studentów będzie studiować na kierunku lekarskim. „To historyczny dzień, który otwiera nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni” powiedział rektor prof. Arkadiusz Wójs.

Służby prasowe uczelni poinformowały w komunikacie, że decyzja o utworzeniu Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 r., a w grudniu Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i osiem szpitali oraz placówek ochrony zdrowia podpisały umowy o współpracy. A na początku stycznia 2023 r. uczelnia złożyła wniosek o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. Po jej uzyskaniu – w czerwcu – rozpoczęła się rekrutacja studentów.

„Dominujące na naszej uczelni dziedziny techniczne zawsze miały silne oparcie w naukach podstawowych i niemal od początku na politechnice kwitły nauki społeczne. Otwarcie Wydziału Medycznego to jednak historyczny dzień, otwierający nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni” – powiedział cytowany w komunikacie rektor prof. Arkadiusz Wójs.

„Politechnika Wrocławska została tym samym pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim. Dzięki współpracy ze szpitalami studenci kierunku lekarskiego już na pierwszym roku studiów mogą liczyć na zajęcia praktyczne, tzw. godziny przy łóżku pacjenta, których liczba będzie większa niż minimum wymagane przez rozporządzenie ministerstwa” – napisano w komunikacie.

Nowy wydział będzie miał siedzibę w budynku C-7 i w gmachu C-20, który stanowi część historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Na pracowników i studentów czeka tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie. Wśród nich znalazły się m.in. Centrum Symulacji Medycznej, pracownia diagnostyki obrazowej, laboratorium wirtualnej mikroskopii, laboratorium biofizyki i wirtualne prosektorium.

Na Wydziale Medycznym zatrudnionych jest ok. 60 nowych nauczycieli akademickich, w tym ponad 10 profesorów i ponad 20 profesorów uczelni. Tworzą oni sześć pierwszych katedr, a pełniącym obowiązki dziekanem został kardiolog dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni. Wkrótce powołane zostaną: rada wydziału, rada dyscypliny i rada ds. klinicznych, a 1 października naukę na kierunku lekarskim rozpocznie 60 studentów.

„Startujemy skromnie od 60 studentów, ale dla nas podstawowym parametrem będzie jakość, a nie ilość. Będziemy chcieli pokazywać naszym studentom wspaniały świat medycyny, ale również fascynujący świat nowoczesnych technologii medycznych, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę” – powiedział prof. Dariusz Jagielski.(PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera