Japonia/ Najgorętsze lato w historii pomiarów; 30 proc. kotów w Nagano z udarem cieplnym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczne lato było najgorętsze od 125 lat – poinformowała w piątek japońska agencja meteorologiczna. Służby weterynaryjne w Nagano odnotowały udar cieplny u co trzeciego kota.

"Średnie temperatury w Japonii tego lata były najwyższe od 1898 roku" – podała Japońska Agencja Meteorologiczna.

Średnia temperatura od czerwca do sierpnia w 15 punktach obserwacyjnych w całym kraju przekroczyła normalny poziom roczny o 1,76 stopnia Celsjusza.

Od czerwca do sierpnia odnotowano "znacznie wyższe" średnie letnie temperatury szczególnie w "północnej, wschodniej i zachodniej Japonii".

Pomiędzy 16 lipca a 23 sierpnia rekordy maksymalnej temperatury zostały pobite w 106 z 915 stacjach meteorologicznych w całej Japonii. Do połowy sierpnia z powodu udaru cieplnego zmarły co najmniej 162 osoby.

Ale wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Centrum Zdrowia Publicznego w Nagano odnotowało wzrost liczby kotów objętych opieką w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy, przy czym ponad 30 proc. z nich miało objawy udaru cieplnego – podał japoński nadawca NHK w czwartek. (PAP)

krp/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

  • Chiński astronauta Li Cong (3-R) wyprowadzany z kapsuły Shenzhou-18 EPA/XINHUA / LI ZHIPENG, dostawca: PAP/EPA

    Chiny/ Tajkonauci misji Shenzhou-18 wrócili na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera