Przy portugalsko-hiszpańskiej granicy znaleziono arenę rzymskiego amfiteatru

Marvao, Adobe Stock
Marvao, Adobe Stock

W pobliżu portugalskiej miejscowości Marvao, położonej w pobliżu wschodniej granicy z Hiszpanią, znaleziono pozostałości areny amfiteatru wybudowanego przez Rzymian.

Obiekt znajdował się na terenie rzymskiego miasta Ammaia, na wschodzie Portugalii - informują prowadzący badania archeolodzy z Uniwersytetu Lizbońskiego, wspierani przez naukowców z Hiszpanii.

Miasto istniało pomiędzy I w. p.n.e. a V w.n.e., stanowiąc ważny punkt dla Rzymian, jeśli chodzi o zaopatrywanie się w rejonie w kwarc i złoto. Funkcjonowało też jako ważny węzeł komunikacyjny z zachodu na wschód Półwyspu Iberyjskiego.

Z prowadzonych badań wynika, że wybudowany przez Rzymian amfiteatr użytkowany był w okresie około 400 lat. Obiekt był budowlą murowaną, otynkowaną zaprawą wapienno-piaskową. Pod amfiteatrem archeolodzy odnaleźli piwnicę wykonaną z drewna.

Amfiteatr znajdował się pomiędzy murami miejskimi - a kamieniołomem, z którego pozyskiwano materiały do budowy tego obiektu.

Odkrycie areny amfiteatru w Ammai pozwala twierdzić, że nie był on dużym i bardzo ważnym obiektem, jak na tego rodzaju budowle tworzone przez Rzymian - ocenia uczestniczący w badaniach Carlos Fabiao z Uniwersytetu Lizbońskiego. Według jego oszacowań długość areny wynosiła 54 m, szerokość - 40 m.

Dodał, że amfiteatr w Ammai miał też mniejszą rangę w porównaniu z obiektami, które Rzymianie wybudowali m.in. w Meridzie i Conimbridze. "Widownie tamtych powstały z kamienia, zaś w Ammai - z drewna" - podsumował portugalski badacz.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera