BBC: Blisko 10 tysięcy piskląt pingwinów zginęło z powodu załamania się lodu na Antarktydzie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Blisko 10 tysięcy piskląt pingwinów cesarskich zginęło pod koniec 2022 r. u wybrzeży Antarktydy, gdy roztopił się i załamał pod nimi lód - poinformowała w czwartek BBC. Pingwiny wpadły do wody zanim zdołały wytworzyć wodoodporne pióra niezbędne do pływania w oceanie, najprawdopodobniej utonęły lub zamarzły.

Za tę katastrofę odpowiada globalne ocieplenie; młode pingwiny cesarskie rozwijają się na lodzie morskim, ptaki są zagrożone, gdy pokrywa lodowa jest niestabilna lub niewystarczająco rozległa - tłumaczy dr Peter Fretwell z brytyjskiej rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey (BAS).

Z powodu kurczącego się zasięgu sezonowej pokrywy lodowej wokół Antarktydy, do końca XXI wieku może wyginąć 90 proc. kolonii tego gatunku pingwina - ostrzega Fretwell.

"Jest jednak nadzieja: możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla powodującą globalne ocieplenie (...) jeśli jednak tego nie zrobimy doprowadzimy te niesamowite ptaki na skraj wyginięcia" - komentuje naukowiec.

W grudniu i w styczniu urodzone na lodzie młode pingwiny wyruszają do oceanu. W 2022 r. już w listopadzie grupa badaczy zauważyła poważną defragmentację lodu pod pingwinami zanim pisklęta zdołały wytworzyć potrzebne do pływania pióra.

Od 2016 r. zasięg lodu morskiego przy Antarktydzie w lecie gwałtownie się zmniejsza, a całkowita powierzchnia zamarzniętej wody wokół kontynentu spadła w ciągu dwóch ostatnich lat do rekordowo niskiego poziomu. Co więcej, powolne powstawanie kry sprawi, że młode pingwiny prawdopodobnie nie będą się wykluwać przez kolejny rok.

Według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody pingwiny cesarskie uważane są obecnie za gatunek "bliski zagrożenia" wyginięciem. Ze względu na niebezpieczeństwo jakie stanowi dla nich ocieplenie klimatu zaproponowano, by uznać je za gatunki "narażone" na wyginięcie.(PAP)

nix/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera