Jak wytwarzano żywności kiedyś i jak się ją dziś produkuje, gleba jako podziemne królestwo, które zapewnia ciągłość życia to m.in. wystawy, które od 1 września można obejrzeć w Centrum Nauki Kortosfera w Olsztynie. Nie zbraknie też laboratoriów, w których będzie można zobaczyć, jak powstaje burza czy "odkryć kosmos".
Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera Mateusz Pikuliński powiedział PAP, że Kortosfera to placówka naukowa, w której zwiedzający będą mogli poznać przebieg i znaczenie różnych zjawisk i procesów.
"W świecie, w którym mamy dostęp do nieskończonych niemal zasobów informacji, chcę wraz z zespołem Kortosfery przekazywać wiedzę praktyczną, ściśle powiązaną z obszarami naszego Centrum. Odwiedzający Kortosferę będą mogli zrozumieć zjawiska fizyczne, chemiczne, biologiczne, które zachodzą w życiu codziennym"- podkreślił.
Zwiedzający pierwszą z wystaw Kortosfery – podziemne królestwo – przekonają się, że gleba to prawdziwy, żywy skarb. Zgromadzone eksponaty przybliżają zagadnienia związane z glebą – jej podstawowe znaczenie w rozwoju i ciągłości życia biologicznego. Dział ten poświęcony jest procesom kształtującym krajobraz, organizmom żyjącym pod ziemią oraz rozwojowi systemu korzeniowego roślin.
Na pierwszym piętrze, w największej przestrzeni wystawienniczej Kortosfery urządzono wystawę pt. "Sieję, więc jestem". Ekspozycja ta poświęcona jest rolnictwu i produkcji żywności – dawniej oraz współcześnie, a także skutkom działalności rolniczej dla środowiska.
Tu zwiedzający dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w rolnictwie wraz z jego rozwojem oraz jak globalne siły i zjawiska fizyczne wpływają na klimat i pogodę. Zwiedzając tę część wystawy, będzie można wejść do "Jaskini światła", w której znajdują się interaktywne eksponaty prezentujące m.in. proces wychwytywania i przetwarzania energii słonecznej przez rośliny oraz zagadnienia związane z procesem fotosyntezy.
W bezpośrednim otoczeniu wystawy znajduję się wahadło Foucaulta. Eksponat demonstruje ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi. Widok na wahadło będzie towarzyszył odwiedzającym podczas zwiedzania wystaw na drugim oraz trzecim piętrze.
W mieszczącej się na drugim piętrze, wyodrębnionej części ekspozycji Laboratorium Wysokich Energii widzowie mają szansę podziwiać wyjątkowe pokazy związane z elektromagnetyzmem. Znajduje się tu jedno z najbardziej spektakularnych urządzeń używanych podczas pokazów fizycznych – cewka Tesli. Jej twórca – Nikola Tesla - nie bez powodu jest określany mianem "władcy piorunów". Urządzenie pozwala generować wyładowania o długości nawet kilku metrów. Dzięki wytwarzaniu modulowanych częstotliwościowo sekwencji możliwe jest uzyskanie dźwięków odtwarzających wybrane melodie. Kolejną atrakcją Laboratorium Wysokich Energii jest generator Van de Graaffa, który w efektowny sposób przedstawia sposób działania pola elektrycznego.
W części laboratoryjnej przygotowano też prezentacje pod hasłem "Kolorowa magia cieczy i gazów" oraz "Niewidzialny świat mikroorganizmów w żywności".
W Kortosferze dostępna będzie sala "Młodzi odkrywcy kosmosu", w której najmłodsi zwiedzający będą mogli zobaczyć model Układu Słonecznego i dowiedzieć się, czym można polecieć w kosmos.
Siedziba Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przy ulicy Dybowskiego 11A. Centrum powstało z unijnych funduszy. Całkowita wartość projektu to 32,9 mln zł, z czego 16,6 mln zł pochodzi ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. (PAP)
Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka
ali/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.