Uczelnie i instytucje

Krakowskie uczelnie podpisały dokument o współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Współpraca na rzecz cyberbezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych w Małopolsce, w tym ochrona danych, jest celem porozumienia, które zawarły krakowskie uczelnie.

Dokument podpisały Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Ekonomiczny.

„Nadrzędnym celem porozumienia jest stworzenie platformy współpracy i wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych w regionie Małopolski, a także wzajemne wsparcie działań mających na celu ochronę danych, które gromadzone są na potrzeby rozwoju kapitału ludzkiego, przemysłu czy rolnictwa” – poinformowały w czwartek uczelnie.

W ramach współpracy będą wspólnie realizować szkolenia, ukierunkowane na rozwój umiejętności cyfrowych, podejmować prace naukowo-badawcze w ramach krajowych i międzynarodowych konsorcjów projektowych.

„Zarówno w aktualnej sytuacji geopolitycznej, jak i w związku z kolejnymi wyzwaniami regulacyjnymi – w tym koniecznością implementacji tzw. dyrektywy NIS2 – potrzeba wzmacniania cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej palącym wyzwaniem dla wszystkich instytucji, organizacji i firm, a porozumienie daje nam szerokie możliwości wykorzystania potencjału każdej z uczelni” – powiedziała dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH Izabela Albrycht, cytowany w informacji prasowej.

AGH jest członkiem największego w Europie zrzeszenia organizacji specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie – European Cyber Security Organisation (ECSO).

Politechnika Krakowska realizuje projekty naukowe w ramach zespołu Computational Intelligence and Cybersecurity, działającego na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji PK. „Zajmuje się on m.in. zagadnieniami cyberbezpieczeństwa w chmurach i gridach obliczeniowych oraz kryptografii, w tym opracowywaniem inteligentnych metod do poprawy bezpieczeństwa w środowiskach o wysokiej wydajności, opartych na sztucznych sieciach neuronowych, algorytmach genetycznych i ewolucyjnych, algorytmach opartych na wielu agentach, teorii gier oraz technologii blockchain” – wyjaśnił dziekan tego wydziału dr hab. inż. Paweł Pławiak.

„Uważam, że to ważny element budowania zaufania społecznego i niezwykle cieszy mnie fakt, że krakowskie uczelnie będą wspólnie pracować na rzecz poprawy i rozbudowy tego bezpieczeństwa” – skomentował rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Stanisław Mazur.

Pełnomocnik rektora UJ ds. cyberbezpieczeństwa prof. Adam Roman ocenił, że „istotnym elementem podpisanego porozumienia jest, oprócz wzajemnego wsparcia na rzecz wzmacniania i rozwoju zdolności oraz kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa, udział we wspólnych pracach naukowo-badawczych”.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera