Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
26.08.2023 aktualizacja 26.08.2023

Głuchota nie zmienia mózgu na „mniej uspołeczniony”

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Upośledzenie słuchu może powodować u osób niesłyszących trudności w interakcjach społecznych, jednak nie jest to związane ze zmianami w mózgu, ale raczej z niesprzyjającym środowiskiem – sugerują autorzy pracy opublikowanej przez pismo „Human Brain Mapping”.

Włoscy naukowcy z uniwersytetów w Bergamo, Mediolanie i Trento dokonali metaanalizy dotychczas opublikowanych badań, obejmujących obrazowanie mózgu i skupiających się na percepcji społecznej u osób niesłyszących w porównaniu z uczestnikami słyszącymi.

Jak się okazało, zarówno niesłyszący, jak i słyszący uczestnicy badań podczas wykonywania różnych zadań społecznych angażowali te same obszary mózgu. Jednak osoby głuche wykazywały większą aktywację regionów zaangażowanych w przetwarzanie informacji społecznych na podstawie danych wizualnych (takich jak znaki i czytanie z ruchu warg).

„Promowanie nauki języka migowego wśród osób słyszących, a także zapewnianie wyraźnych wskazówek wizualnych w sytuacjach społecznych ułatwiłoby włączenie społeczne osób niesłyszących” – napisali autorzy (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hbm.26444). (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023