Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
19.08.2023 aktualizacja 19.08.2023

Egipt/ Odkryto pozostałości zatopionego starożytnego statku handlowego

El-Alamain, Egipt, źródło: Wikipedia (original uploader was TheEgyptian at en.wikipedia) El-Alamain, Egipt, źródło: Wikipedia (original uploader was TheEgyptian at en.wikipedia)

Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.

Odkrycia dokonano ok. 650 m od brzegu. Cytowany w komunikacie Ayman Ashmawy z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (Supreme Council of Antiquities - SCA) podał, że istnieje prawdopodobieństwo, iż statek zatonął po zderzeniu z podwodnymi skałami.

Jak uznali archeolodzy, odkrycie jest nowym dowodem intensywnej wymiany handlowej między ówczesnymi miastami nad Morzem Śródziemnym. We wraku statku odnaleziono ceramikę, w tym m.in. liczne amfory, w których transportowano wino z Rodos (Grecja).

Na Morzu Śródziemnym - poza winem - transportowano wówczas również m.in. oliwki i zboże.

Miasto Al-Alamajn (dawna pisownia: El Alamein) jest położone 106 km na zachód od Aleksandrii - jednego z najsłynniejszych miast starożytności; według tradycji miasto zostało założone przez Aleksandra Wielkiego, natomiast według najnowszych badań - istniało już w trzecim tysiącleciu p.n.e., a za czasów słynnego macedońskiego króla zostało rozbudowane, stając się potężnym ośrodkiem handlu i kultury.

Badania archeologiczne statku będą kontynuowane.

Zdjęcia z podwodnych badań archeologicznych w Al-Alamajn można zobaczyć tutaj.

Magdalena Barcz

bar/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024