U kobiet po 70. roku życia nadrozpoznawalnosć raka piersi jest częsta

Adobe Stock
Adobe Stock

U kobiet po 70. roku życia rośnie nadrozpoznawalność raka piersi w badaniach przesiewowych - wynika z pracy, którą publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”. Nadrozpoznawalność oznacza diagnozę raka, mimo że nie dałby on objawów, ani nie spowodował zgonu.

Jak podkreślają autorzy pracy, w tej grupie wiekowej badanie przesiewowe nie zmniejszało w istotny statystycznie sposób śmiertelności z powodu raka piersi.

Naukowcy z Yale School of Medicine w New Haven (Connecticut, USA) doszli do takich wniosków na podstawie wyników retrospektywnego badania w grupie 54 635 kobiet w wieku 70 lat i starszych, które niedawno przeszły mammografię przesiewową w kierunku raka piersi.

Analiza ujawniła, że ryzyko tzw. nadrozpoznawalności raka piersi, czyli zdiagnozowania go u kobiet, u których nie dałby on objawów i nie stał się przyczyną zgonu, rosło wraz z wiekiem. I tak, w grupie kobiet między 70. a 74. rokiem życia nadrozpoznanie raka piersi stwierdzono w przypadku 31 proc. diagnoz. Z kolei wśród pań w wieku od 74. roku życia do 84. roku życia aż w 47 proc. przypadków rozpoznanego raka piersi, nie dałby on objawów i nie przyczynił się do zgonu pacjentki. Największą nadrozpoznawalność tego nowotworu stwierdzono w grupie powyżej 85. roku życia – aż 54 proc. diagnoz.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że przy podejmowaniu decyzji o przesiewowym badaniu mammograficznym nadrozpoznawalność raka piersi powinna być brana pod uwagę łącznie z możliwymi korzyściami ze skryningu.

Możliwe negatywne skutki mammograficznych badań przesiewowych u kobiet w starszym wieku związane z nadrozpoznawalnością raka piersi wynikają m.in. z podejmowania inwazyjnych badań i niepotrzebnych procedur terapeutycznych. Ponadto leczenie w takich przypadkach wiąże się z niepotrzebnymi powikłaniami u pacjentek i obciążeniem budżetu służby zdrowia, a diagnoza generuje niepotrzebny lęk i stres.

Autorzy pracy przypominają, że - jak wynika z niektórych prac - korzyści z badań przesiewowych w kierunku raka piersi związane z obniżeniem śmiertelności dotyczą kobiet do 75. roku życia. W Polsce program przesiewowych badań mammograficznych jest przeznaczony dla pań z wieku od 50. do 69. roku życia. Najnowsze amerykańskie rekomendacje na ten temat wydane przez panel ekspertów United States Preventive Services Task Force w 2023 r. wskazują, że mammografię powinno się zacząć wykonywać od 40. roku życia i kontynuować do 74. roku życia. (PAP)

Joanna Morga

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kurza twarz też się rumieni

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera