Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
07.08.2023 aktualizacja 07.08.2023

Dezorientacja komórek nerwowych może złagodzić przewlekły ból

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nieinwazyjna terapia bólu opierająca się na „dezorientacji” komórek nerwowych może przynieść znaczną ulgę około 80-90 proc. pacjentów z przewlekłym bólem. To więcej niż daje inna nieinwazyjna terapia: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) – informuje „The New England Journal of Medicine”.

„Scrambler Therapy” zatwierdzona w roku 2009 przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), polega na stymulacji elektrycznej za pomocą elektrod umieszczonych na skórze powyżej i poniżej miejsca w którym odczuwany jest przewlekły ból. Nowy artykuł przeglądowy, którego współautorami są dwaj eksperci od bólu z Johns Hopkins University School of Medicine sugeruje, że terapia ta może przewyższać inne metody nieinwazyjne.

Jak wyjaśnia główny autor badania (DOI: 10.1056/NEJMra2110098), dr Thomas Smith, profesor medycyny paliatywnej w Johns Hopkins Medicine, celem tego postępowania jest „przechwycenie” zakończeń nerwowych i zastąpienie sygnałów dochodzących z bolącego miejsca sygnałami z sąsiednich obszarów, które nie odczuwają bólu, w ten sposób zakłócając sygnały bólu wysyłane do mózgu.

Smith zaznacza, że każdy ból przewlekły i prawie każdy ból nerwowy czy neuropatyczny wynikają z dwóch rzeczy: impulsów bólowych pochodzących z uszkodzonych nerwów, które ciągle wysyłają impulsy do ośrodków bólowych w mózgu, oraz niezdolności komórek hamujących do blokowania tych impulsów i zapobiegania ich przewlekłemu wysyłaniu.

„Jeśli potrafisz zablokować nasilające się impulsy bólowe i wzmocnić układ hamujący, możesz potencjalnie zresetować mózg, tak aby nie odczuwał on tak bardzo chronicznego bólu – wskazał Smith. - To jak wciśnięcie Control-Alt-Delete około miliarda razy”.

Jak podkreślił dr Smith, „terapia Scrambler to najbardziej ekscytujące osiągnięcie, jakie widziałem od lat – jest skuteczna, nieinwazyjna, znacznie zmniejsza użycie opioidów i daje długootrwały efekt".

Terapia TENS również opiera się na przezskórnym stosowaniu sygnałów elektrycznych o niskim natężeniu, ale wykorzystuje parę elektrod w miejscach bólu. Złagodzenie bólu często znika wraz z wyłączeniem impulsów elektrycznych lub wkrótce po nim.

W artykule oceniono wpływ TENS w 381 randomizowanych badaniach klinicznych: autorzy stwierdzili nieistotną statystycznie różnicę w łagodzeniu bólu między TENS a procedurą placebo.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024